*13η αγωνιστική των πλέι άουτ.

*Υπάρχουν ανησυχίες από την Επιτροπή Δεοντολογίας και Προστασίας του Αθλητισμού για την συγκεκριμένη αναμέτρηση, καθώς παρατηρήθηκε έντονη στοιχηματική δραστηριότητα.

*No Goal και Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: ΑΕ Λεμεσού – Ένωση Παραλιμνίου 0-1, Ένωση Παραλιμνίου – ΑΕ Λεμεσού 0-1

*Στον πρώτο γύρο των πλέι άουτ: ΑΕ Λεμεσού – Ένωση Παραλιμνίου 1-0

ΕΝΩΣΗ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-2 από τη Νέα Σαλαμίνα, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με δυο πέναλτι (21′, 29′) και παρότι μείωσε με τον Λαμί στο 47′, εννέα λεπτά αργότερα δέχθηκε και τρίτο τέρμα. Μείωσε και πάλι στο 78′ με τον Ντιαβαρά, όμως στις καθυστερήσεις είδε την εστία της να παραβιάζεται για τέταρτη φορά.

Τέλος έλαβε το νικηφόρο σερί των τριών αγώνων για την Ένωση Παραλιμνίου, στο οποίο είχε επικρατήσει κατά σειρά των Ακρίτα Χλώρακας (5-1 εντός), Δόξα Κατωκοπιάς (0-1 εκτός) και Ολυμπιακού Λευκωσίας (3-0 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά φιλοξενήθηκε από τη Νέα Σαλαμίνα, από την οποία και ηττήθηκε με 4-2. Αποτέλεσμα που δε συνάδει και με την εικόνα του αγώνα, καθώς η ίδια είχε τις διπλάσιες τελικές από την αντίπαλο της, ενώ με εξαίρεση τα γκολ που πέτυχε, στάθηκε άτυχη δυο φορές, όταν η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Αξίζει πάντως να αναφερθεί πώς μετά τη λήξη του αγώνα, εξέδωσε ανακοίνωση στην οποία έκανε γνωστό ότι θα προχωρήσει σε καταγγελία κατά των Θεουλή και Ροβέρτο Κώστα (VAR), για τη διαιτησία τους. Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, διατηρείται σταθερά εντός της επικίνδυνης ζώνης, με δυο παιχνίδια να απομένουν για το φινάλε της σεζόν. Επικράτησε και στα δυο πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία σημείωσε οκτώ τέρματα. Εκτός μόνο ο νεαρός εξτρέμ Δημήτρης Φλουρής.

Ένωση Παραλιμνίου Στατιστικά

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΕ ΛΕΜΕΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Καρμιώτισσας, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με αυτογκόλ στο έκτο λεπτό, ο Τσέρνιχ στο 16′ διπλασίασε τα τέρματα της, με τον Ανδρέου να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 50′.

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για την ΑΕ Λεμεσού, μετά από πέντε παιχνίδια, στα οποία και μετρούσε τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του υπηρεσιακού Χρίστου Χαραλάμπους υποδέχθηκε την Καρμιώτισσα, την οποία και συνέτριψε με 3-0. Μπήκε πιο δυναμικά και πήρε σαφές προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, ενώ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε και τρίτο τέρμα, τη στιγμή που δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

Χωρίς ουσιαστικό κίνητρο σε αυτά τα πλέι άουτ, από τη στιγμή που δύσκολα θα μπει σε μπελάδες, με το μυαλό να είναι περισσότερο στον τελικό του κυπέλλου (24/05). Δεν πανηγύρισε το διπλό σε κάποια από τις πέντε τελευταίες εξόδους της (0-2-3), στις οποίες σκόραρε μόλις μια φορά. Αναμένονται αλλαγές από τον κόουτς Χαραλάμπους, ο οποίος θα έχει στη διάθεση του 17 παίκτες, ανάμεσα στους οποίους είναι αρκετοί νεαροί.