25η αγωνιστική

*Με over2.5+g/g ολοκληρώθηκαν οι 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων με γηπεδούχο τη Βολουντάρι.

*Η Στεάουα δεν έχει ηττηθεί στα τελευταία πέντε παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων (2-3-0), ανεξαρτήτως έδρας.

Δείτε τα Προγνωστικά Ρουμανίας

ΒΟΛΟΥΝΤΑΡΙ

Προηγούμενο ματς: Βαριά εκτός έδρας ήττα με 4-1 από τη Ραπίντ Βουκουρεστίου, για την περασμένη αγωνιστική. Σε ένα ισορροπημένο 1ο ημίχρονο, πλήρωσε τα ατομικά λάθη στην άμυνα και έμεινε πίσω στο σκορ με 2-0 στο 42′. Παθητικός ο ρόλος της στο β’ μέρος, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν και να φτάνουν στο 3-0 στο 55ο λεπτό. Δεν έριξαν το ρυθμό τους, με τον Ντούγκαντζιτς να ολοκληρώνει το προσωπικό του χατ-τρικ κάνοντας το 4-0 στο 82′. Το μόνο που κατάφερε η Βολουντάρι ήταν να διαμορφώσει το τελικό 4-1 στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης (90+1′).

Αυτό ήταν το πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι της χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα (0-2-3). Βρίσκεται στην 11η θέση της βαθμολογίας, στο -7 από την πρώτη εξάδα, με παιχνίδι λιγότερο από την 6η Σεπσί. Μετράει 3 ήττες στα τελευταία 5 εντός έδρας παιχνίδια της για τη Liga I, έχοντας αποτύχει να σκοράρει και στις τρεις.

Σταθερά εκτός ο Ντρόπα.

ΒΟΛΟΥΝΤΑΡΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*N/g στα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος.

*Under2.5 γκολ στα 3/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

ΣΤΕΑΟΥΑ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ

Προηγούμενο ματς: Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 0-1 επί της Κλουζ, για την περασμένη αγωνιστική. Ανώτερη των γηπεδούχων καθόλη τη διάρκεια του 1ου ημιχρόνου, δημιούργησε καλές ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Ισορροπημένο το β’ μέρος, με την Κλουζ να χάνει δύο μεγάλες ευκαιρίες για να προηγηθεί. Αυτό αφύπνισε την Στεάουα, που βγήκε στην επίθεση και κατάφερε να “κλέψει” τη νίκη στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης, με γκολ του Ετζουμά.

Επιστροφή στις νίκες για την Στεάουα μετά την εντός έδρας ήττα με 2-3 από τη Φαρούλ. Βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας, στο -1 από τη Ραπίντ Βουκουρεστίου, με παιχνίδι λιγότερο. Εκτός έδρας μετράει πέντε συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα, έχοντας κρατήσει ανέπαφη την εστία της στις τέσσερεις από αυτές.

Σταθερά εκτός ο Παντίρου. Τιμωρημένος ο πολύτιμος Οκτάβιαν Ποπέσκου.