*34η αγωνιστική (τελευταία)

*Στον πρώτο γύρο: Χέρτα – Βόλφσμπουργκ 0-5

*Με καλύτερο αποτέλεσμα από την 6η Λεβερκούζεν η Βόλφσμπουργκ θα εξασφαλίσει εισιτήριο για τα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ. Σε περίπτωση που ανοίξει η 7η θέση, χρειάζεται καλύτερο αποτέλεσμα από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης (-2) με την οποία υπερτερεί στη διαφορά γκολ (+10 έναντι +5). Αδιάφορη βαθμολογικά παρουσιάζεται η Χέρτα.

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

*NG στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Η Βόλφσμπουργκ παραμένει αήττητη στα πέντε τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (3-2-0).

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-0) από την Φράιμπουργκ. Σκόραραν οι Γκούντερ (71′) και Πέντερσεν (75΄). Με δέκα έμειναν οι γηπεδούχοι στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων (Χέφλερ).

Κατώτερη των προσδοκιών παρουσιάστηκε η Βόλφσμπουργκ στην έδρα της Φράιμπουργκ, από την οποία επέστρεψε με άδεια χέρια (2-0) υποχωρώντας στην 7η θέση και το -1 από τη Λεβερκούζεν. Στη σημερινή αναμέτρηση με αντίπαλο την ήδη υποβιβασμένη Χέρτα χρειάζεται πάση θυσία τη νίκη για να ελπίζει αφενός στην ευρωπαϊκή έξοδο μέσω της 6ης θέσης, αφετέρου σε αυτή μέσω της 7ης που θα ανοίξει για τα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ αν η Λειψία κατακτήσει το Κύπελλο Γερμανίας.

Οι “λύκοι” παραμένουν αήττητοι σε έξι εντός έδρας αγωνιστικές (2-4-0). Ο προπονητής Κόβατς δεν αντιμετωπίζει νεότερα αγωνιστικά προβλήματα, σταθερά εκτός παραμένουν οι μακροχρόνια τραυματίες Λακρουά, Λ. Νμετσά και Πάουλο Οτάβιο. Δύσκολα θα αλλάξει κάτι στην ενδεκάδα που χρησιμοποίησε στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές. Τελευταία συμμετοχή για τον Μάρμους (έξι γκολ) προτού μετακομίσει στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG στα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΧΕΡΤΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Μπόχουμ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 63′ με Τουσάρ. Απάντησε ο Σλότερμπεκ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δεχόμενη γκολ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με την Μπόχουμ στην πρωτεύουσα (1-1), επιβεβαιώθηκε και μαθηματικά ο απευθείας υποβιβασμός της Χέρτα στη χαμηλότερη κατηγορία του γερμανικού ποδοσφαίρου. Επιστρέφει στη 2. Μπουντεσλίγκα μετά από δέκα χρόνια, διάστημα στο οποίο κατάφερε να τερματίσει σε μονοψήφια θέση μόλις δύο φορές (7η το 2016, 6η το 2017).

Μετράει μόλις μία νίκη σε έντεκα αγωνιστικές επί της Στουτγκάρδης (2-1 εντός) στις 6 του μηνός, στις υπόλοιπες σημείωσε τρεις ισοπαλίες και επτά ήττες. “Θα πρέπει να είμαστε ειλικρινείς, η εβδομάδα δεν ήταν καλή. Παρόλα αυτά οι ποδοσφαιριστές θέλουν να κλείσουν με θετικό τρόπο τη σεζόν, συνεχίζουμε να έχουμε κίνητρο”, ανέφερε ο προπονητής Νταρντάι. Πέντε κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Μίτελστεντ.