*Στον πρώτο γύρο: Νυρεμβέργη – Βόλφσμπουργκ 0-2 (15/12)

*Μοιρασμένη η παράδοση στα 28 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης, με τις δύο ομάδες να μετρούν από 6 νίκες και 6 παιχνίδια να λήγουν ισόπαλα.

*Η Νυρεμβέργη έχει βρει το δρόμο προς τα δίχτυα και στις 10 τελευταίες της επισκέψεις σε αυτό το γήπεδο.

Δείτε τη Βαθμολογία Γερμανίας

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ

Επέστεψε στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές, πανηγυρίζοντας ένα επιβλητικό τρίποντο εκτός έδρας κόντρα στην Χόφενχαϊμ και με σκορ 4-1. Μόλις στο 3΄ η Βόλφσμπουργκ είχε δοκάρι σε φοβερό σουτ του  Κλάους, ενώ στο 9΄ ο Σουλτζ βρήκε όμορφα τον Μπελφοντίλ κι εκείνος με σουτ έκανε το 1-0.  Μάλιστα στο 13΄ η Χοφενχάιμ κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Κράμαριτς σημάδεψε δοκάρι από την «άσπρη βούλα» κι έτσι λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους ο Γουίλιαμ έκανε την κίνηση από αριστερά και με σουτ έγραψε το 1-1. Το παιχνίδι είχε φοβερό ρυθμό στην επανάληψη και στο 70΄ ο Γουίλιαμ έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Βέγκχορστ με κεφαλιά έκανε το 1-2. Η Χοφενχάιμ ανοίχτηκε και το πλήρωσε στο 85΄ καθώς ο Βέγκχορστ έβγαλε για τον Άρνολντ που έκανε το 1-3 και στο 88΄ οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τον Αρνολντ να βγάζει την ασίστ και τον Βέγκχορστ να διαμορφώνει το τελικό 1-4.

«Κάναμε ένα εξαιρετικό παιχνίδι και θεωρώ πως δίκαια κερδίσαμε. Με αυτή την εικόνα εκτιμώ ότι μπορούμε να πετύχουμε το στόχο της Ευρώπης», ανέφερε μεταξύ άλλων ο κόουτς Λαμπαντία, με τη Βόλφσμπουργκ πλεόν στο -2 από τις θέσεις της Ευρώπης. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι τέθηκαν εκτός οι αμυντικοί Μπρουκς, Ρουσιγιόν και Γουίλιαμ, ενώ αμφίβολος δίνεται ο φορ Γκίντσεκ.

Στατιστικό: Μετρά 4/6 G/G στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, για το πρωτάθλημα  (δες το στην Interwetten).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με σκορ 4-1 επί της Χόφενχαϊμ, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής στην Μπουντεσλίγκα.

Το Βόλφσμπουργκ – Νυρεμβέργη παίζει στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ

Απέσπασε ανέλπιστο βαθμό υποδεχόμενη την Μπάγερν και μάλιστα στο φινάλε θα μπορούσε να πάρει ακόμη και τη νίκη. Μόλις στο 10΄ ο Ματένια έσωσε μετά από πλασέ του Μίλερ, ενώ στο 24΄ ο Αλάμπα εκτέλεσε το φάουλ, αλλά ο γκολκίπερ της Νυρεμβέργης βρήκε την μπάλα και την έστειλε στο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν την αντίπαλο τους λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης, όταν ο Ματέους Περέιρα τους έδωσε το προβάδισμα. Η Μπάγερν ανέβασε την απόδοση της στη συνέχεια και τελικά έφτασε στην ισοφάριση στο 75΄ με τον Γκνάμπρι. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι την γλύτωσαν φτηνά στο φινάλε, αφού η Νυερεμβέργη έχασε πέναλτι, με τον Λέιμπολντ στις καθυστερήσεις να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

«Είναι κρίμα για εμάς να χάνουμε τη νίκη με αυτό τον τρόπο στο φινάλε. Είμαστε όλοι πικραμένοι, η ομάδα θα μπορούσε να πλησιάσει κι άλλο τη ζώνη του μπαράζ», ανέφερε μεταξύ άλλων ο κόουτς Σόμερς που βλέπει την ομάδα του πλέον στο -5 από τη Στουτγάρδη. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, υπάρχουν μόνο μακροχρόνια προβλήματα απουσιών.

Στατιστικό: Μετρά 5/6 under στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας, για το πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στη Μπάγερν, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής στην Μπουντεσλίγκα.