* 19η Αγωνιστική

* Under 2.5 τα πέντε τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (22/07): Γιαγκελόνια – Βίτζεβ 0-2

ΒΙΤΖΕΒ ΛΟΤΖ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (3-3) με την Πογκόν. Ο Γκροζίτσκι έκανε το 0-1 στο 20ο λεπτό, ο Παβλόφσκι ισοφάρισε για τη Βίτζεβ στο 67’. Η Πογκόν προηγήθηκε δύο ακόμη φορές με τους Κόβαλτσικ (74’) και Ζάχοβιτς (86’) και η Βίτζεβ απάντησε ξανά και ξανά με τους Τερπιλόφσκι (79’) και Κρεουζρίγκλερ (90+9’) με πέναλτι. Στο 90+10 αποβληθηκε ο Τριανταφυλλόπουλος της Πογκόν.

Με καλό επιθετικό ρυθμό επέστρεψε από τη διακοπή η Βίτζεβ και μπορεί να νιώθει πικρία που δεν κέρδισε στο συναρπαστικό σαββατιάτικο παιχνίδι με την Πογκόν.

Με δοκάρι της Βίτζεβ ξεκίνησε το παιχνίδι, στην πρώτη της φάση προηγήθηκε η Πογκόν από κλέψιμο ψηλά. Η Βίτζεβ είχε και δεύτερο δοκάρι, σε εκτέλεση φάουλ, πριν το ημίχρονο, τρίτωσε το κακό μετά την ανάπαυλα, αλλά σε δεύτερο χρόνο από κόρνερ δικαιώθηκε για το 1-1. Έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία σε στατική φάση και το πλήρωσε με το γλίστρημα του μπακ της να είναι κομβικό για το 1-2. Είχε νέα απάντηση η Βίτζεβ με ωραίο επιθετικό ξεδίπλωμα, αλλά η άμυνά της βρέθηκε ξανά σε ανισορροπία για το 2-3. Η πίεση των τελευταίων λεπτώ απέφερε το πέναλτι της τρίτης ισοφάρισης.

“Θέλω όχι μόνο να παίζουμε με πάθος στην επίθεση, αλλά να είμαστε και σταθεροί στην άμυνα. Κάναμε μερικά απλά λάθη που δεν είχαμε ξανακάνει.” δήλωσε ενόψει Γιαγκελόνια ο κόουτς Νιετζβιέτζ, ο οποίος δεν θα έχει στη διάθεσή του τον τραυματία Κρεουζρίγκλερ (στόπερ).

ΒΙΤΖΕΒ ΛΟΤΖ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* No Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Πιαστ. Ο Λάσκι έκανε το 0-1 για τη Γιαγκελόνια στο 61ο λεπτό και ο Βίλτσεκ ισοφάρισε για την Πιαστ στο 68’.

Μπορεί να έφτασε τα 8 παιχνίδια δίχως νίκη (0-3-5) η Γιαγκελόνια με την ισοπαλία στο ποδαρικό του 2023, όμως ο βαθμός στο Γκλίβιτσε ήταν θετικό αποτέλεσμα.

Ισορροπημένο και δίχως ευκαιρίες το ξεκίνημα του κυριακάτικου αγώνα, η Πιαστ όμως έκλεισε το ημίχρονο με δύο καλές, εναέριες ευκαιρίες. Με εντυπωσιακό σουτ εκτός περιοχής προηγήθηκε η Γιαγκελόνια, αλλά δεν κατάφερε να διαχειριστεί σωστά το προβάδισμά της. Απάντησε γρήγορα η Πιαστ “ταίζοντας” τον φορ της στον αέρα και είχε αρκετές καλές στιγμές για την ανατροπή, με αποκορύφωμα το δοκάρι (από κόρνερ) στις καθυστερήσεις.

Εκτός αποστολής για το Λοτζ οι μακροχρόνια τραυματίες Πάζνταν (στόπερ) και Τάμπις (μέσος) και ο τιμωρημένος Ρόμαντσουκ (μέσος). Εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει ο Νενέ (μέσος).