* Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια

* Στον πρώτο γύρο (13/08): Σταλ – Βίσλα 2-1

* Στο Κύπελλο (22/09): Σταλ – Βίσλα 1-3

ΒΙΣΛΑ ΚΡΑΚΟΒΙΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Απογοητευτική εμφάνιση από τη Βίσλα στην επιστροφή της από τη χειμερινή διακοπή, επιβεβαιώθηκε η διαφορά δυναμικής με τη Ρακόβ, από την οποία ήττήθηκε εύκολα 2-0 εκτός έδρας.

Ανώτερη από το πρώτο ημίχρονο η Ρακόβ, είχε τις περισσότερες τελικές, παρά την ισορροπημένη κατοχή, η Βίσλα απείλησε μόνο λίγο πριν την ανάπαυλα. Ακόμη πιο απειλητική στο δεύτερο μέρος η γηπεδούχος ομάδα, προηγήθηκε με πέναλτι στο 55’, έχασε αρκετές ευκαιρίες και σε σετ παιχνίδι και σε transition πριν το 2-0 του 74’. Δεν απείλησε καθόλου στην επανάληψη η Βίσλα.

Λίγα πράγματα στο δημιουργικό κομμάτι γι ακόμη μία φορά, η αποχώρηση του Γεμπόα μπορεί να αποδειχθεί καταλυτική ως το φινάλε της σεζόν, η διαφορά πλέον από την επικίνδυνη ζώνη έχει πάει μόλις στο +3.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από τη Ρακόβ. Ο Τούντορ άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 55’, ο Βντόβιακ πέτυχε το δεύτερο γκολ στο 74’.

ΒΙΣΛΑ ΚΡΑΚΟΒΙΑΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* “2-3 γκολ” τα τέσσερα τελευταία επίσημα παιχνίδια τους (δες το στη Betshop)

* No Goal τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΣΤΑΛ ΜΙΕΛΕΤΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ποδαρικό με το αριστερό έκανε στο 2022 η Σταλ Μίελετς, δεν κατάφερε να πάρει τίποτα από το εντός έδρας παιχνίδι του προηγούμενου Σαββάτο με την Γκόρνικ Ζάμπρζε (1-2).

Με μεγάλη χαμένη ευκαιρία της Ζάμπρζε ξεκίνησε το ματς, απάντησε στις μεγάλες φάσεις η Σταλ, καλός ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι στις καθυστερήσεις. Ανέβασε στροφές στην επανάληψη η Ζάμπρζε, ισοφάρισε με δυνατό σουτ του Νόβακ νωρίς, είχε δοκάρι στη συνέχεια, απείλησε στο χώρο και η Σταλ, αλλά η Ζάμπρζε γύρισε δικαίως το ματς με τον Ποντόλσκι να βρίσκει ξανά δίχτυα. Στο φινάλε καταλογίστηκε νέο πέναλτι για την Σταλ, το έβγαλε ο κίπερ των φιλοξενούμενων.

Αυτή ήταν η μόλις δεύτερη ήττα της από τις 25 Σεπτεμβρίου και μετά, παραμένει άνετη βαθμολογικά στον στόχο της που δεν είναι άλλος από την άνετη παραμονή. Βρίσκεται στο +10 από την τελευταία τριάδα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από την Γκόρνικ Ζάμπρζε. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Τομασίεβιτς στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Η Γκόρνικ γύρισε το ματς με τους Νόβακ (52’) και Ποντόλσκι (85’). Η Σταλ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις με τον Μπιέλιτσα να αποκρούει το δεύτερο πέναλτι του Τομασίεβιτς.