*Δεύτερη αγωνιστικών των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

*Κόντρα σε ομάδες από το Ισραήλ, η Βικτόρια Πλζεν μετράει τρεις νίκες και μια ήττα σε τέσσερα αντίστοιχα παιχνίδια, έχοντας απολογισμό μια νίκη και μια ήττα εντός. Από την άλλη, η Χάποελ Μπιρ-Σιβά αντιμετώπισε πέρυσι την Σπάρτα Πράγας στο Γιουρόπα Λιγκ, γνωρίζοντας δυο ήττες (0-1 εντός και 2-0 εκτός).

ΒΙΚΤΟΡΙΑ ΠΛΖΕΝ (Τσεχία)

Να αφήσει πίσω το κακό ξεκίνημα στη διοργάνωση θέλει η Βικτόρια Πλζεν, με τον σημερινό της στόχο να μην είναι άλλος από τη νίκη, που θα φέρει και τους πρώτους βαθμούς. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πάβελ Βέρμπα φιλοξενήθηκε από την Στεάουα, κόντρα στην οποία παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων, με αποτέλεσμα να γνωρίσει μια βαριά ήττα με 3-0. Με δυο γκολ του Μπουντέσκου στο πρώτο μέρος (πεν. 21′, 44′) η Στεάουα πήρε σαφές προβάδισμα από το πρώτο μέρος, με τον Άλιμπεκ στο 73′ να γράφει το τελικό αποτέλεσμα. Αυτή η ήττα είναι και η μοναδική της στα δέκα τελευταία επίσημα παιχνίδια, μετρώντας ακόμη οκτώ νίκες και μια ισοπαλία. Δυο φορές ηττήθηκε φέτος, αμφότερες ήταν κόντρα στην Στεάουα.

Μετά την πρώτη αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ, η Βικτόρια Πλζεν μετράει δυο διαδοχικές νίκες, αμφότερες για το πρωτάθλημα. Στο τελευταίο της, φιλοξενήθηκε από τη Μλάντα Μπόλεσλαβ και πήρε τη νίκη με σκορ 0-2. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μίχαλ Κρίμεντσικ, που άνοιξε το σκορ στο τρίτο λεπτό και στο 15′ έκανε δυο τα τέρματα της ομάδας του, χαρίζοντας της τη νίκη. Έχει έτσι το απόλυτο, με οκτώ νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, ούσα και στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος και στο +7 από την δεύτερη Σίγκμα Όλομουτς. Πέντε νίκες και μια ήττα ο απολογισμός της σε εντός έδρας παιχνίδια, έχοντας επικρατήσει στα τέσσερα τελευταία της.

“Χάσαμε στη Ρουμανία και αν δεν κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι θα υποστούμε μεγάλο πλήγμα στις πιθανότητες πρόκρισης μας. Η Μπερ Σεβά είναι πολύ επιθετική ομάδα και έχει πολύ καλούς παίκτες από τη μέση και μπροστά”, δήλωσε ο τεχνικός Πάβελ Βέρμπα. Εκτός μάχης έχουν τεθεί οι Νταβίντ Λιμπέρσκι (ΑΜ 10/1), Γιαν Μπαράνεκ (ΑΜ 0/0), Άλες Κέρμακ (ΜΕ 5/0) και Βάτσλαβ Πίλαρ (ΜΕ 2/1).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Μλάντα Μπόλεσλαβ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: 2-3 Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. (δες το στην Novibet)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΙΡ-ΣΙΒΑ (Ισραήλ)

Από την πλευρά της, η Χάποελ Μπιρ-Σιβά κατάφερε να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο φετινό Γιουρόπα Λιγκ. Για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων, η ομάδα του Μπαχάρ Μπαράκ φιλοξένησε την Λουγκάνο, κόντρα στην οποία πήρε τη νίκη με σκορ 2-1. Μόλις στο δεύτερο λεπτό, ο Εϊνμπίντερ έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του, με τον Τζέντεκ να διπλασιάζει τα τέρματα της, από το σημείο του πέναλτι στο 60′. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να μειώσουν με το αυτογκόλ του Τζέντεκ στο 67ο λεπτό. Μετά από αυτό το θετικό αποτέλεσμα, θα προσπαθήσει να πανηγυρίσει ακόμη ένα σήμερα, γνωρίζοντας ωστόσο πως μόνο εύκολη δεν θεωρείται η αποστολή της. Τρεις νίκες, μια ισοπαλία και τρεις ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της.

Αήττητη πλέον εδώ και τέσσερα παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις, μετρώντας τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Το περασμένο Σάββατο, φιλοξενήθηκε από τη Μακάμπι Χάιφα, κόντρα στην οποία πήρε το προβάδισμα με το τέρμα του Πέκχαρτ, μόλις στο τέταρτο λεπτό. Ωστόσο, με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης, με το 1-1 να είναι και το τελικό. Έφτασε έτσι τους οκτώ βαθμούς και είναι στην τέταρτη θέση, μαζί με τις Μακάμπι Νετάνια και Ιρόνι Κιριάτ. Πρόβλημα με τον Σιρ Τζέντεκ (ΑΜ 12/2), που βρέθηκε θετικός σε χρήση ουσιών και κινδυνεύει πλέον με τιμωρία από δυο μέχρι τέσσερα χρόνια. Τραυματίες είναι οι Όρεν Μπιτόν (ΑΜ 8/0), Μιγκέλ Βίτορ (ΑΜ 5/1) και Γκάι Μέλαμεντ (ΕΠ 0/0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Μακάμπι Χάιφα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.