*17η αγωνιστική

*Βόρειος όμιλος.

*Στον Α’ γύρο: Νίκη Βόλου – Βέροια 1-1

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*Αήττητη παραμένει η Βέροια στα δέκα τελευταία παιχνίδια της απέναντι στην Νίκη Βόλου (8-2-0).

ΒΕΡΟΙΑ

Προηγούμενο ματς: Σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι στην μάχη που κάνει για να αποφύγει τον υποβιβασμό, δεν ήταν αυτή που έπρεπε και γνώρισε δίκαιη ήττα με 2-1 από τον Ηρακλή Λάρισας εκτός έδρας πριν από δύο εβδομάδες. Ναι μεν έκανε ιδανικό ξεκίνημα, αφού πήρε κεφάλι στο σκορ μόλις στο 8′, αλλά μέχρι την λήξη του πρώτου μέρους είχε καταφέρει να δεχτεί δύο γκολ και κατ’ επέκταση την ανατροπή (27′, 45′). Δεν μπόρεσε στην επανάληψη να φτάσει στην επίτευξη κάποιου γκολ, που θα της έδινε έστω τον βαθμό.

Δεν αγωνίστηκε την περασμένη εβδομάδα, αφού το προγραμματισμένο παιχνίδι απέναντι στον ΠΑΟΚ Β αναβλήθηκε λόγω των διεθνών υποχρεώσεων που είχαν πολλοί από τους παίκτες του «Δικεφάλου του Βορρά». Σε κρίση οι Βεροιώτες, που χάσανε δύο κομβικής σημασίας παιχνίδια απέναντι σε Διαγόρα και Ηρακλή Λάρισας αντίστοιχα, έτσι τα πράγματα έγιναν περίπλοκα. Βρίσκεται σε τριπλή ισοβαθμία στους 16 βαθμούς, εκτός ζώνης λόγω της διαφοράς τερμάτων. Δεν είναι διαθέσιμοι οι Μασούρας, Φασίδης, Ελευθεριάδης που αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών, κάρτες για τους Κολλαρά και Περδίκη.

Βέροια Στατιστικά

*5/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ

Προηγούμενο ματς: Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, αφού την περασμένη εβδομάδα επικράτησε καθαρά και δίκαια του Μακεδονικού με 2-0 εντός έδρας. Δεν σημειώθηκαν πολλά πράγματα στο πρώτο μέρος, παρότι η Νίκη ήταν αυτή που είχε την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, έγινε πιο ουσιαστική ωστόσο στην επανάληψη. Κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 52′ και δέκα λεπτά μετά κατάφερε να βρει και δεύτερο γκολ. Κράτησε με μεγάλη άνεση στην συνέχεια και δεν απειλήθηκε στο ελάχιστο.

Η ανάγκη για μία νίκη ήταν αρκετά μεγάλη, μολονότι δεν δείχνει να κυνηγά κάτι βαθμολογικά. Η διαφορά μετά και την χθεσινή νίκη του Πανσερραϊκού έχει εκτοξευθεί στους 16 βαθμούς. Τραυματίστηκε και θα λείψει ο επιθετικός Ροχάνο, διεθνείς με την Ισημερινή Γουινέα οι Σιαφά και Μιράντα.