*Στον πρώτο γύρο: Τσιταντέλα – Βενέτσια 0-0

*Under 2,5 στα οχτώ τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΒΕΝΕΤΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-1) της Πίζα. Ο Πογιανπάλο άνοιξε το σκορ στο 62′, απάντησαν οι γηπεδούχοι έξι λεπτά αργότερα με Μπονφάντι. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ολιβιέρι στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθούν και οι καθυστερήσεις στην έδρα της Πίζα, ο Ολιβιέρι πραγματοποίησε ένα απίστευτο βολ πλανέ από το ύψος του πέναλτι και λίγο πλάγια χαρίζοντας μία σπουδαία νίκη στη Βενέτσια. Βάσει της εμφάνισης των δύο ομάδων, το πιο δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία, κάτι που λίγο ένοιαξε τον προπονητή Βανόλι.

Τα “φτερωτά λιοντάρια” παραμένουν αήττητα σε τρεις αγωνιστικές (2-1-0), ηττήθηκαν μία φορά στις πέντε τελευταίες από την Πάρμα (2-1 εκτός) στις 3 του μηνός. Σε επτά αναμετρήσεις με την Τσιταντέλα έχουν απολογισμό 2-5-0, στις τέσσερις τελευταίες σημειώθηκε ισοπαλία. Τιμωρημένοι είναι οι Σβέρκο και Τζαμπάνο, πλησιάζει η επιστροφή του Λέλα στους αγωνιστικούς χώρους. Διαθέσιμοι οι Γιάγιαλο και Μπουσάτο.

ΒΕΝΕΤΣΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 9/10 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 8/10 τελευταία παιχνίδια της.

ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (2-1) από την Καταντζάρο. Ντοπιέτα για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Ιεμέλο (19′, 56′), ισοφάρισε προσωρινά ο Μπαλντίνι με πέναλτι στο 29′.

Δημιούργησε τις δύο πρώτες μεγάλες ευκαιρίες της αναμέτρησης, προτού βρεθεί πίσω στο σκορ με ασύλληπτο γκολ του Ιεμέλο. Η Τσιταντέλα απάντησε σχεδόν άμεσα από την άσπρη βούλα του πέναλτι κι έφτασε κοντά στην ισοφάριση με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Μετά το νέο προβάδισμα των φιλοξενούμενων άσκησε ισχυρή πίεση, αλλά δεν κατάφερε να βάλει τέλος στο αρνητικό σερί έξι ηττών, σε κάθε μία από τις οποίες δέχεται τουλάχιστον από δύο γκολ!

Στις τρεις τελευταίες εξόδους το συγκρότημα του Γκορίνι γνώρισε ισάριθμες ήττες με διαφορά γκολ 3-9, γεύτηκε για τελευταία φορά τη νίκη στην έδρα της Φεραλπισάλο (1-0) στις 2 Δεκεμβρίου. Σύμφωνα με τα ιταλικά ρεπορτάζ ο προπονητής της “Τσίτα” δεν βρίσκεται σε κίνδυνο, παρά το αρνητικότατο σερί. Εξέτισε την ποινή τιμωρίας του κι επιστρέφει ο Αντζέλι.