* Over 3.5 τα 3/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Στο Κόπα ντε λα Λίγκα (07/03): Βέλεζ – Εστουδιάντες 1-1

* Στο Κόπα Λιμπερταδόρες (08/04 & 25/05): Εστουδιάντες – Βέλεζ 4-1, Βέλεζ – Εστουδιάντες 4-0

ΒΕΛΕΖ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Ταγιέρες. Στο 59’ η Ταγιέρες έμεινε με 10 παίκτες (Βαλόγιες), στο 62’ προηγήθηκε η Βέλεζ με τον Κάστρο, στο 88’ ισοφάρισε ο Εσκιβέλ και στο 90’ ο Φλορεντίν διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Την 4η σερί νίκη στο Λίνιερς θα ψάξει σήμερα η Βέλεζ που έχει βελτιωθεί τον τελευταίο μήνα, αφότου έχασε κάθε στόχο εντός και εκτός συνόρων.

Στη νίκη της Πέμπτης ωστόσο η εικόνα της δεν ήταν πειστική, η Ταγιέρες έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο, η πρώτη ήταν “δώρο” του κίπερ Μπούριαν, στην δεύτερη έκανε εκπληκτική επέμβαση για να αποσοβήσει το 0-1, πριν αποχωρήσει τραυματίας. Εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα για να προηγηθεί στην επανάληψη, αλλά η διαχείριση του σκορ ήταν κακή, πιέστηκε από τους 10 φιλοξενούμενους και χρειάστηκε γκολ στις καθυστερήσεις για να πανηγυρίσει.

ΒΕΛΕΖ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 9/11 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-1) από την Ουρακάν. Ο Κριστάλδο με πέναλτι σκόραρε δις για την Ουρακάν στο 32’ και το 66’, ενδιάμεσα (44’) ισοφάρισε για την Εστουδιάντες ο Ντίας. Στις καθυστερήσεις διαμορφώθηκε το τελικό σκορ από τον Γκουντίνιο.

Επιστροφή στις ήττες για την Εστουδιάντες την Παρασκευή στο “Ντούκο”, σταθερά προβληματική η αμυντική της λειτουργία τον τελευταίο μήνα, έφτασε τα 18 γκολ παθητικό στα 6 τελευταία παιχνίδια της! Παρά την ήττα είναι πολύ κοντά στο να προκριθεί στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα, ουσιαστικά έναν βαθμό χρειάζεται για το εξασφαλίσει μαθηματικά, θα χρειαστεί πολλές απώλειες των από πάνω για να προλάβει το Λιμπερταδόρες.

Πιέστηκε από νωρίς στην έδρα της Ουρακάν, απειλήθηκε πριν το πέναλτι, που προήλθε από απροσεξία του μπακ της, θα έπρεπε να έχει δεχθεί περισσότερα γκολ στο πρώτο μέρος, ισοφάρισε από το πουθενά, με υπέροχο γυριστό του φορ της. Νέα αμυντική απροσεξία στην επανάληψη έφερε το δεύτερο πέναλτι των γηπεδούχων, οι οποίοι δικαίως βρήκαν και τρίτο γκολ.

Κάκιστη η εκτός έδρας εικόνα της στην LPF, μετά το διπλό της 2ης αγωνιστικής στην έδρα της ουραγού Αλντοσίβι τρέχει ρεκόρ 0-3-8 μακριά από τη Λα Πλάτα.

Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός χαφ Ροντρίγκες, νέο πρόβλημα τραυματισμού ο βασικός κίπερ Αντούχαρ. Παραμένουν εκτός οι χαφ Σούκι και Σόσα.