26η αγωνιστική

*Αήττητη η Νόρμπι σε επτά συνολικά παιχνίδια με αντίπαλο τη Βαστέρας, έχοντας έξι νίκες και μια ισοπαλία.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Νόρμπι – Βαστέρας 1-0

ΒΑΣΤΕΡΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Ούτσικτενς, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο έβδομο λεπτό με τον Μάγκνουσον και στο 57′ ο Γιόχανσον διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Βαστέρας, μετά και τη βαριά ήττα που υπέστη στην έδρα της Έρεμπρο (5-2). Την προηγούμενη αγωνιστική, φιλοξενήθηκε από την Ούτσικτενς, κόντρα στην οποία πανηγύρισε το διπλό με 0-2. Δεν ήταν καλύτερη σε καμία περίπτωση, ωστόσο ευτύχησε να βρει δίχτυα από μια φορά στο ξεκίνημα του κάθε ημιχρόνου και στη συνέχεια να αντέξει στην πίεση που δέχθηκε από τους γηπεδούχους. Έστω και σε ισοβαθμία βρίσκεται εκτός της επικίνδυνης ζώνης, πέντε στροφές πριν το φινάλε. Επικράτησε μια φορά στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της (1-3-1).

Βαστέρας Στατιστικά

*Goal/Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΟΡΜΠΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Σκέβντε, για το πρωτάθλημα.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Νόρμπι, μετά και την ήττα 3-2 από τη Λαντσκρόνα. Την προηγούμενη αγωνιστική, υποδέχθηκε τη Σκέβντε, με την οποία έμειναν στο μηδέν. Παρότι ήταν αρκετά ορεξάτη και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, αποδείχθηκε αρκετά άστοχη στην τελική προσπάθεια και δεν κατάφερε να πάρει κάτι καλύτερο. Βρίσκεται σε ισοβαθμία με τη σημερινή της αντίπαλο, της οποίας υστερεί ωστόσο σε ισοβαθμία, οπότε και είναι εντός επικίνδυνης ζώνης. Χωρίς διπλό στις οκτώ πιο πρόσφατες εξόδους της (0-2-6).