18η αγωνιστική

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Μπρομαποϊκάρνα – Βαστέρας 2-1

ΒΑΣΤΕΡΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Γιόνσεπινγκ, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε στο 35ο λεπτό με τον Γκράνατ, δέχθηκε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο (πεν. 55′, 70′).

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Βαστέρας, μετά από τρία παιχνίδια, έχοντας μια νίκη και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, φιλοξενήθηκε από τη Γιόνσεπινγκ, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Παρότι μπήκε πιο δυναμικά και προηγήθηκε στο σκορ, στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε χώρους στην αντίπαλό της και δέχθηκε την ανατροπή. Έστω και σε ισοβαθμία, βρίσκεται εκτός της ζώνης του υποβιβασμού. Επικράτησε δυο φορές στα οκτώ εντός της, έχοντας ακόμη τέσσερις ισοπαλίες και δυο ήττες.

Βαστέρας Στατιστικά

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΡΟΜΑΠΟΪΚΑΡΝΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Έρεμπρο, για το πρωτάθλημα. Έχασε πέναλτι στο τέταρτο λεπτό και δυο λεπτά αργότερα βρέθηκε και πίσω στο σκορ. Κατάφερε όμως να ισοφαρίσει στο 15′ με τον Χέλκιστ και εν τέλει να κάνει την ανατροπή στο 51′ με τον Τσόσιτς.

Αήττητο σερί πέντε αναμετρήσεων “τρέχει” στο πρωτάθλημα η Μπρομαποϊκάρνα, στο οποίο και μετράει τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, υποδέχθηκε την Έρεμπρο, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Μπορεί να μην ξεκίνησε ιδανικά το ματς, χάνοντας πέναλτι και δεχόμενη πρώτη γκολ λίγο αργότερα, στην πορεία όμως έδειξε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο, απέκτησε τον έλεγχο και πιέζοντας την αντίπαλό της έκανε την ανατροπή. Αυτό ήταν και το όγδοο σερί ματς που σκοράρει, ούσα παράλληλα στο -3 από την πρώτη δυάδα της κατηγορίας. Πανηγύρισε μόλις ένα διπλό σε οκτώ εξόδους (1-3-4),