*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Γιόνσεπινγκ – Βαστέρας 2-1

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΒΑΣΤΕΡΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Τρέλεμποργκ, για το πρωτάθλημα. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Άλι (29′, 52′) και Άσλουντ (55′).

Την τρίτη διαδοχική της νίκη πανηγύρισε η Βαστέρας, μετά και από εκείνες επί των Σούντσβαλ (2-0 εντός) και Εσκιλστούνα (1-2 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κάλε Κάρλσον υποδέχθηκε την Τρέλεμποργκ, της οποίας επικράτησε με 3-0. Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, με την ίδια να είναι με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Μόνη πρώτη στη βαθμολογία Β Σουηδίας, στο +6 από τους διώκτες της. Αήττητη εντός έδρας (8-4-0), κρατώντας ανέπαφη την εστία της στα 10/12 αντίστοιχα ματς.

Βαστέρας Στατιστικά

*2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα τρία τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΓΙΟΝΣΕΠΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Έστερσουντ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο τέταρτο λεπτό με το αυτογκόλ του Τσέλιτς, για να ισοφαρίσει με τον ίδιο τρόπο στο 86′.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα έμεινε για δεύτερο σερί ματς η Γιόνσεπινγκ, μετά και την ήττα 2-1 από την Τρέλεμποργκ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Όσκαρ Γκαρθία Ροντρίγκες υποδέχθηκε την Έστερσουντ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, μπορεί να βρέθηκε πίσω από νωρίς με αυτογκόλ του πορτιέρο Τσέλιτς, ωστόσο κατάφερε να αποφύγει τα χειρότερα προς το φινάλε, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Έστω και οριακά βρίσκεται εκτός επικίνδυνης ζώνης, ούσα στο +1 από τα μπαράζ παραμονής. Ηττήθηκε και στις έξι πιο πρόσφατες εξόδους της.