5η αγωνιστική

*No Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΒΑΡΜΠΕΡΓΚΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την ΑΪΚ, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα που δέχθηκε στο 27ο λεπτό και από το σημείο του πέναλτι, στάθηκε αρκετό για να διαμορφώσει και το τελικό αποτέλεσμα.

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες η Βάρμπεργκς, μετά και τη νίκη επί της Σούντσβαλ (2-0 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιόακιμ Πέρσον φιλοξενήθηκε από την ΑΪΚ, στην έδρα της οποίας ηττήθηκε με 1-0. Σε ένα αρκετά ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε πίσω στο σκορ από το σημείο του πέναλτι, ενώ παρότι σκόραρε στην πορεία, είδε το τέρμα της να ακυρώνεται, καθώς είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ.

Αυτή ήταν και η δεύτερη ήττα της μετά από τις τέσσερις πρώτες στροφές, καθώς είχε προηγηθεί εκείνη κόντρα στην Κάλμαρ (0-3 εντός), οπότε και είναι στους έξι βαθμούς. “Η Μιάλμπι είναι μια καλά οργανωμένη ομάδα και δεν αποτελεί έκπληξη ότι κέρδισε κάποια από τα παιχνίδια της. Περιμένουμε μια δύσκολη μάχη”, δήλωσε ο τεχνικός Πέρσον. Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Γκιντεόν Μενσά και Γιόελ Σούντστρεμ, ενώ συμπλήρωσε κάρτες ο Γιον Μπίρκφελντ.

Βάρμπεργκς Στατιστικά

*No Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΙΑΛΜΠΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Σίριους, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με το πέναλτι του Λέφκιστ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, για να βρει ακόμη δυο φορές δίχτυα στην πορεία με τους Γκούσταβσον (62′) και Νουανκουό (79′).

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τη Μιάλμπι, μετά και την ήττα 2-0 που γνώρισε στην έδρα της Χάμαρμπι. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστική, η ομάδα του Αντρέας Μπρένστρεμ υποδέχθηκε τη Σίριους, την οποία και συνέτριψε με 3-0. Ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές στο πρώτο ημίχρονο, με την ίδια να προηγείται στο φινάλε με πέναλτι, ενώ είχε την πρωτοβουλία στο δεύτερο και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή της, έχοντας και δοκάρι.

Τρίτη φετινή νίκη, έχοντας προηγηθεί εκείνες επί των Έλφσμποργκ (0-2 εκτός) και Τζουργκάρντεν (1-0 εντός), φτάνοντας τους εννέα βαθμούς. Αμφίβολη η συμμετοχή του αρχηγού Ντέιβιντ Λέφκβιστ, που παραπονέθηκε για πόντους στη μέση κόντρα στη Σίριους. Σίγουρα εκτός οι Βίκτορ Γκούσταφσον, Γιάκομπ Μπέργκστρεμ και Άνταμ Πέτερσον.