34η αγωνιστική

*Αήττητη η Αζαξιό στα δέκα τελευταία εντός της με αντίπαλο τη Βαλενσιέν, έχοντας οκτώ νίκες και δυο ισοπαλίες.

*No Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Αζαξιό – Βαλενσιέν 2-1

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΒΑΛΕΝΣΙΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Παρί, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Ζουνγκ στο ένατο λεπτό, για να δεχθεί στην πορεία την ανατροπή (20′, 25′).

Μακριά από τις επιτυχίες βρίσκεται εδώ και έντεκα παιχνίδια για το πρωτάθλημα η Βαλενσιέν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αχμέντ Κανταρί φιλοξενήθηκε από την Παρί, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Ευτύχησε να πάρει προβάδισμα από νωρίς, στη μοναδική αξιόλογη στιγμή της, που προήλθε από κλέψιμο στο χώρο του κέντρου. Στην πορεία όμως ο ρόλος της ήταν περισσότερο παθητικός, δέχθηκε αρκετή πίεση και εν τέλει την ανατροπή μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου.

Πέμπτη διαδοχική της ήττα, αγωνιζόμενη χωρίς άγχος στα παιχνίδια που έχουν απομείνει, καθώς είναι πλέον γνωστό ότι από τη νέα σεζόν θα παίζει στην τρίτη κατηγορία. Χωρίς νίκη στα πέντε τελευταία εντός της (0-2-3), στα 3/5 δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει. Στην αποστολή βρίσκονται και πάλι οι Λινάρ και Ογιεβουσί.

Βαλενσιέν Στατιστικά

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΖΑΞΙΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Καέν, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Μπαρετό (20′) και Ιμπαγί (45′), δεχόμενη απλά τη μείωση με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Τη δεύτερη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Αζαξιό, μετά και το εντός 2-0 επί της Σεντ Ετιέν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ολιβιέ Πανταλονί υποδέχθηκε την Καέν, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Ούσα ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, ευτύχησε να πάρει σαφές προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα, ενώ το σκορ μπορούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερο βάση και των ευκαιριών της. Δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στην πορεία, αν και δέχθηκε τη μείωση στο φινάλε, από το σημείο του πέναλτι.

Βρίσκεται έτσι στα μέσα της κατάταξης, ούσα στο -5 από τα πλέι οφ και στο +10 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Αγνοεί το διπλό στις εννέα τελευταίες εξόδους της, στις οποίες είχε δυο ισοπαλίες και επτά ήττες. Νέα προβλήματα για τον κόουτς Πανταλονί, οι απουσίες των Γιουσούφ και Μπαρετό, αμφότεροι τραυματίες.