*Τρίτος όμιλος της League D. Συμμετέχουν Αζερμπαϊτζάν, Νησιά Φερόε, Μάλτα και Κόσοβο. Η πρώτη κερδίζει την άνοδό της στη League C.

ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ

Μπορεί να ταλαιπωρήθηκε από το μεγάλο ταξίδι (έκανε 14 ώρες να φθάσει στον προορισμό της), ωστόσο, το Αζερμπαϊτζάν έδειξε χαρακτήρα στα δύσκολα και πέρασε με εμφατικό τρόπο απ’ το Τόρσχαβν, επικρατώντας με το καθαρό 3-0 των Νήσων Φερόε. Δεν επηρεάστηκε από τις δυσκολίες που συνάντησε και χωρίς να είναι καλύτερο από τον αντίπαλο, πήγε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια (0-1 στο 28’). Στην επανάληψη έπαιξε με καλή ψυχολογία, απέφυγε την ισοφάριση σε κάποιες καλές αντίπαλες ευκαιρίες, διπλασίασε τα τέρματά του στο 67’ (0-2), βάζοντας τέλος στο παιχνίδι με πέναλτι στο 86’ της συνάντησης (0-3).

Πρώτη νίκη στον όμιλο για το Αζερμπαϊτζάν, μετά από δύο σερί ισοπαλίες με Κόσοβο (0-0 εντός έδρας) και Μάλτα (1-1 εκτός έδρας). Βρίσκεται στη δεύτερη θέση του ομίλου, στο -2 απ’ το Κόσοβο. Μονόδρομος η νίκη στο σημερινό παιχνίδι με την αδύναμη Μάλτα, ελπίζοντας παράλληλα σε απώλεια βαθμών του Κοσόβου (εκτός έδρας με τα Νησιά Φερόε). «Η νίκη με τα Νησιά Φεοόε μας έδωσε εξτρά ώθηση και με νίκη κόντρα στη Μάλτα θα αποκτήσουμε σοβαρές ελπίδες για την πρώτη θέση», σχολίασε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Κουρμπάνοφ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση για το Αζερμπαϊτζάν 3-0 επί της Νήσων Φερόε.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τέσσερα απ’ τα έξι τελευταία παιχνίδια του Αζερμπαϊτζάν. (δες το στην Bwin)

Το Αζερμπαϊτζάν – Μάλτα παίζει στην Bwin
Bwin

Δείτε τα προγνωστικά Nations League (Κλικ Εδώ)

ΜΑΛΤΑ

Από την άλλη πλευρά,  η Μάλτα υποκλίθηκε στην ανωτερότητα του Κοσόβου, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 εκτός έδρας. Σε παθητικό ρόλο στο ξεκίνημα, έμεινε πίσω στο 30’ (1-0) και θα μπορούσε να δεχθεί ακόμη ένα τέρμα στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη, έφερε το ματς στην ισορροπία στο 51’ (1-1), πιέστηκε έπειτα αρκετά από τον αντίπαλο, δέχθηκε το 2-1 στο 68’, αναγκάστηκε να συνεχίσει με παίκτη λιγότερο στο 70’ και το παιχνίδι τελείωσε με το 3-1 στο 81’ της συνάντησης.

«Ανταποκριθήκαμε αρκετά καλά απέναντι σε έναν ανώτερο αντίπαλο, δεν μπορούμε πλέον να ελπίζουμε στην πρόκριση και θέλουμε να κάνουμε καλές εμφανίσεις στα υπόλοιπα τρία παιχνίδια του ομίλου», σχολίασε ο κόουτς Φαρούγκια. Χωρίς νίκη ακόμα στον όμιλο η Μάλτα, στην πρεμιέρα ηττήθηκε από τη Νησιά Φερόε (3-1) και τη δεύτερη αγωνιστική απέσπασε βαθμό από το Αζερμπαϊτζάν (1-1 εντός έδρας). Θα αγωνιστεί πλέον για το γόητρο και για να συγκεντρώσει όσους περισσότερους βαθμούς μπορεί, δύσκολα θα αποφύγει πάντως την τελευταία θέση. Εξέτισε ο Ζεράφα (Αμυντικός, 26, 0), τιμωρημένος ο Μίφσουντ (Επιθετικός, 134, 41), εκτός αποστολής για δεύτερο σερί παιχνίδι οι Μουσκάτ (Αμυντικός, 35, 0) και Γκαμπίν (Μέσος, 16, 0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από το Κόσοβο.

Στατιστικό: G/G τα τέσσερα απ’ τα πέντε πρόσφατα παιχνίδια της Μάλτας.