Betarades.gr: Τα κορυφαία προγνωστικά στοιχήματος

* Σημειώθηκε over 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της Σάλκε για το πρωτάθλημα.

* Η Σάλκε παραμένει αήττητη στα δέκα από τα έντεκα τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Άουγκσμπουργκ σε όλες τις διοργανώσεις.

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ

Επτά βαθμούς κατάφερε να συγκεντρώσει η Άουγκσμπουργκ στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε δύο νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Σούστερ επικράτησε των Βέρντερ Βρέμης (2-1 εκτός έδρας) και Ντάρμσταντ (1-0 εντός έδρας), ενώ μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Λεβερκούζεν (0-0 εκτός έδρας). Παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Μάιντς (3-1 εντός έδρας) και Λειψία (2-1 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία πριν από δύο βδομάδες οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 11’ με τον Φόρσμπεργκ, προτού οι φιλοξενούμενοι ισοφαρίσουν τρία λεπτά αργότερα με τον Γι. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 52’ ο Πόουλσεν, δίνοντας παράλληλα το «τρίποντο» στους νεοφώτιστους.

Μακριά από τα αρνητικά αποτελέσματα παραμένει η Άουγκσμπουργκ στις τρεις τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε με αντίπαλο τη Σάλκε σε όλες τις διοργανώσεις (μία νίκη, δύο ισοπαλίες). Στις δύο σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκε goal-goal. Στο κέντρο της αμυντικής γραμμής της Άουγκσμπουργκ ως παρτενέρ του Χιντερέγκερ αναμένεται να βρεθεί ο Γιάνκερ, ο οποίος θα αντικαταστήσει τον τραυματία Γκουβελέουφ. Στην κορυφή της επίθεσης θα βρεθεί ο Φινμπόγκασον, εκτός κι αν ο προπονητής του συλλόγου επιλέξει κάποιον εκ των Σμιντ και Άλτιντοπ.

Προηγούμενο ματς: Με σκυμμένο κεφάλι αποχώρησε από την έδρα της Λειψίας η Άουγκσμπουργκ καθώς γνώρισε την ήττα με 2-1, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Άουγκσμπουργκ πανηγύρισε μόλις μία νίκη στα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (παίξτο στην Interwetten)

Στοιχημάτισε τώρα στο Άουγκσμπουργκ – Σάλκε

ΣΑΛΚΕ

Έπρεπε να περάσουν πέντε αγωνιστικές, στις οποίες γνώρισε ισάριθμες ήττες, για να καταφέρει να σπάσει το ρόδι στο φετινό πρωτάθλημα η Σάλκε. Αφού δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Άιντραχτ Φρανκφούρτης (1-0 εκτός έδρας), Μπάγερν Μονάχου (2-0 εντός έδρας), Χέρτα (2-0 εκτός έδρας), Κολωνία (3-1 εντός έδρας) και Χόφενχαϊμ (2-1 εκτός έδρας) το συγκρότημα του Βαϊνζίερλ επικράτησε εντός έδρας με 4-0 της Γκλάντμπαχ πριν από δύο βδομάδες. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσούπο Μοτίνγκ. Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα μέσα σε δύο λεπτά αυτοί ανέβασαν το δείκτη του σκορ σε 3-0, χάρη στα γκολ των Εμπολό (56’) και Γκορέτζκα (58’).

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε επτά λεπτά πριν το τέλος των 90’ ο Εμπολό με το δεύτερο προσωπικό γκολ του, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Η τελευταία φορά που οι «βασιλικοί μπλε» κατάφεραν να πανηγυρίσουν το «τρίποντο» κόντρα στην Άουγκσμπουργκ σε όλες τις διοργανώσεις χρονολογείται πριν από δύο χρόνια, και πιο συγκεκριμένα στις 31 Οκτωβρίου του 2014 (1-0 εντός έδρας). Σύμφωνα με τα γερμανικά ΜΜΕ ο προπονητής της Σάλκε δεν αποκλείεται να διατηρήσει την ίδια ενδεκάδα στη σημερινή αναμέτρηση, σε σχέση με αυτή κόντρα στην Γκλάντμπαχ, με τους Χούντελαρ και Μάιερ να κάθονται στον πάγκο. Την Πέμπτη η Σάλκε θα ταξιδέψει στην έδρα της Κρασνοντάρ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Προηγούμενο ματς: Νικήτρια αναδείχθηκε η Σάλκε στην έδρα της επικρατώντας με 4-0 της Γκλάντμπαχ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Σάλκε γνώρισε την ήττα στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.