*Δεύτερη αναμέτρηση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Η αναμέτρηση διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών. Η ομάδα που θα προκριθεί στην επόμενη φάση, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Πανσερραϊκός – ΠΑΟΚ.

*Η τελευταία φορά που αναμετρήθηκαν στα πλαίσια του κυπέλλου ήταν τη σεζόν 2021-22 και για τον πέμπτο γύρο, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με 0-1 στο Περιστέρι και να παίρνει την πρόκριση.

*Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο πρωτάθλημα: Παναθηναϊκός – Ατρόμητος 5-0, Ατρόμητος – Παναθηναϊκός 3-2

*Στο πρώτο παιχνίδι: Παναθηναϊκός – Ατρόμητος 1-2

Δείτε τα Προγνωστικά Κύπελλο Ελλάδας

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από τον Αστέρα Τρίπολης, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 2-0 (18′, 53′) και παρότι μείωσε με το αυτογκόλ του Καστάνιο στο 64ο λεπτό, εν τέλει δέχθηκε και τρίτο τέρμα στο 77′. Έχασε πέναλτι με τον Βέργο στο 34′.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τον Ατρόμητο. Την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Σάσα Ίλιτς δοκιμάστηκε στην έδρα του Αστέρα Τρίπολης, όπου και ηττήθηκε με 3-1, στα πλαίσια του πρωταθλήματος.

Προσπάθησε να δείξει ανταγωνιστικότητα και για αρκετό χρονικο διάστημα το έκανε πράξη. Αν ήταν πιο εύστοχη στη τελική προσπάθεια θα μπορούσε να πάρει ένα καλύτερο αποτέλεσμα. Αρχικά έχασε πέναλτι λίγο μετά το μισάωρο για να ισοφαρίσει σε 1-1, ενώ στα τελευταία λεπτά είδε και προσπάθεια του Κουντέ να σταματάει στο δοκάρι των Αρκάδων.

Δεύτερη διαδοχική ήττα στο πρωτάθλημα, μετά και το διασυρμό από την ΑΕΚ (0-5 εντός). Έχασε έτσι έδαφος στη μάχη για την εξάδα και τα πλέι οφ, μένοντας στο -6 από τον Αστέρα, έξι στροφές πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας.

Στρέφει τώρα την προσοχή του στο κύπελλο, όπου θα προσπαθήσει σήμερα να υπερασπιστεί το υπέρ του 1-2 από τον πρώτο αγώνα. Παίζει για δυο αποτελέσματα έτσι ώστε να πάρει την πρόκριση, ποντάροντας και στην έδρα του, εκεί όπου ηττήθηκε μια φορά φέτος (4-6-1).

Πρόβλημα στο μετατάρσιο ο Ιμερέκοφ, ενώ εκτός έμεινε και ο Γιουμπιτάνα μετά και τον τραυματισμό του στο πρώτο παιχνίδι. Από ίωση ταλαιπωρούνται οι Τζαβέλλας και Κούεν, ενώ αν και επέστρεψε από το Κόπα Άφρικα, ο Κεσχρίντα έμεινε εκτός.

Ατρόμητος Στατιστικά

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια του.

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τον ΠΑΟΚ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 43′ και παρότι ισοφάρισε με το πέναλτι του Μπακασέτα στο 51′, πέντε λεπτά αργότερα δέχθηκε και δεύτερο τέρμα.

Ανεπιτυχών αποτελεσμάτων συνέχεια για τον Παναθηναϊκό. Πιο συγκεκριμένα, το βράδυ της Κυριακής, η ομάδα του Φατίχ Τερίμ φιλοξενήθηκε από τον ΠΑΟΚ, κόντρα στον οποίο έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1 για το πρωτάθλημα.

Ισορροπημένο για περίπου μισή ώρα το πρώτο ημίχρονο και με λίγες αξιόλογες φάσεις, είδε αρχικά να ακυρώνεται τέρμα των γηπεδούχων αλλά λίγο αργότερα βρέθηκε να “κυνηγάει” το σκορ. Επέστρεψε δυναμικά από τα αποδυτήρια και προσπάθησε να ισοφαρίσει, κάτι που έκανε γρήγορα εν τέλει και από το σημείο του πέναλτι. Κάτι που δεν κράτησε αρκετά, καθώς ο ΠΑΟΚ πήρε γρήγορα και πάλι τα ηνία. Παρά τις όποιες προσπάθειες είχαν οι “πράσινοι” στην πορεία, δεν ήταν ικανοί για κάτι καλύτερο.

“Δεν αξίζαμε να κερδίσουμε Δυστυχώς δεν παίξαμε καλά. Θα μπορούσε να έρθει και η ισοπαλία στο τέλος, αλλά δεν παίξαμε καλά”, δήλωσε ο Τούρκος τεχνικός, συμπληρώνοντας προς τους παίκτες του, “έχουμε ακόμη δεκαέξι παιχνίδια, έχουμε μεγάλο δρόμο μπροστά μας και μπορούμε να τα καταφέρουμε”.

Υποχώρησε έτσι στην τρίτη θέση, βλέποντας τον ΠΑΟΚ (+3) και την ΑΕΚ (+1) να τον προσπερνούν. Ψάχνει άμεση αντίδραση, αρχής γενομένης από σήμερα, όπου καλείται να πάρει μόνο τη νίκη και με διαφορά δυο τερμάτων και πάνω για να πάρει την πρόκριση, καθώς με διαφορά ενός γκολ θα στείλει το ματς στην παράταση. Επικράτησε μια φορά στα επτά πιο πρόσφατα εκτός του (1-2-4).

Για πρώτη φορά με τις 20 Δεκεμβρίου επιστρέφει στην αποστολή ο Σεμπάστιαν Παλάσιος, μετά και τη θλάση που είχε υποστεί, ενώ στις επιλογές είναι και ο Μπαρτ Σένκεφελντ.