Φάση ομίλων του Κόπα Σουνταμερικάνα, 5η αγωνιστική

*Όμιλοι των τεσσάρων ομάδων, προκρίνονται στην επόμενη φάση οι πρώτοι κάθε ομίλου.

*Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν τον Μάρτιο του 2011 για το Λιμπερταδόρες, με την Ατλέτικο Τζούνιορ να πανηγυρίζει δύο νίκες με 2-1 αμφότερες.

*Στον Α’ γύρο: Οριέντε Πετρολέρο – Ατλέτικο Τζούνιορ 1-3

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΤΖΟΥΝΙΟΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Σε ένα παιχνίδι που παρουσιάστηκε ασυνήθιστα κακή αμυντικά, ηττήθηκε με 2-4 από την Τζαγκουάρες εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Έδειξε τρομερά κουρασμένη και δεν είχε καμία συνοχή η άμυνά της, παρότι προηγήθηκε στο 16′, το σκορ είχε γυρίσει μέχρι το 28′ (1-2) και παρέμεινε έτσι μέχρι την ανάπαυλα. Ανέβασε ένταση στις αρχές της επανάληψης, ισοφάρισε στο 51′ αλλά στο τελευταίο μισάωρο έμεινε από δυνάμεις και έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πετύχουν άλλα δύο γκολ μέχρι το 85′.

Η οριακή ήττα στο «Μαρακανά» την περασμένη αγωνιστική από την Φλουμινένσε την έριξε από την πρώτη θέση του ομίλου, ωστόσο με νίκη απόψε θα τα παίξει όλα για όλα απέναντι στην Ουνιόν σε δέκα μέρες. Δείχνει κουρασμένη, αφού τον τελευταίο 1,5 μήνα παίζει σταθερά δύο ματς κάθε εβδομάδα. Έχει εξασφαλίσει την συμμετοχή της στα πλέι οφ του πρωταθλήματος και για αυτό ο τεχνικός Κρουζ προφύλαξε αρκετούς βασικούς για σήμερα.

Ατλέτικο Τζούνιορ Στατιστικά

*6/8 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*Σκοράρει πρώτη στα 8/10 τελευταία παιχνίδια της

Παίξε Νόμιμα στην Bwin (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΟΡΙΕΝΤΕ ΠΕΤΡΟΛΕΡΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Οδυνηρή εντός έδρας ήττα από την Ρεάλ Σάντα Κρουζ με 1-2 την περασμένη αγωνιστική της Απερτούρα. Με αρκετές αλλαγές στην σύνθεσή της, πήρε προβάδισμα στο 28′ αλλά δεν κατάφερε στην συνέχεια να βρει ένα γκολ που θα της έδινε την νίκη. Η αντίπαλος πήρε μέτρα στην επανάληψη και εκμεταλλευόμενη τα τραγικά αμυντικά λάθη των παικτών της Οριέντε, έφτασε στην ανατροπή με δύο γκολ στο 71′ και στο 90+5′!

Έχει ρόλο ρυθμιστή στον όμιλο και αυτό είναι λίγο πολύ κάτι που γνώριζε από την μέρα της κλήρωσης. Δεν γίνεται να αποφύγει την τελευταία θέση ούτε μαθηματικά, κατά συνέπεια τα δύο εναπομείναντα παιχνίδια αποτελούν καθαρά θέμα γοήτρου. Στο πρωτάθλημα, έχει εξασφαλίσει την συμμετοχή της στα προημιτελικά των πλέι οφ και ο τεχνικός Σάντσεθ Φρέκινγκ, έχει την πολυτέλεια να ξεκουράσει αρκετούς βασικούς στα τελευταία ματς.