Φάση των “16”

*Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Μετρούν 8/10 αναμετρήσεις με under 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Στο πρωτάθλημα: Αθλέτικ Μπιλμπάο – Εσπανιόλ 0-1

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την ήττα με σκορ 3-1 εκτός έδρας, από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, για το πρωτάθλημα. Στο 25’ ο Σόρλοτ σκόραρε για το 1-0 και στο 37’ ο Κούμπο έκανε το 2-0. Στο 40’ ο Σανθέτ μείωσε σε 2-1 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 60’ αποβλήθηκε ο Γεράι Άλβαρεθ για πέναλτι και στο 62΄ ο Οϊαρθάμπαλ πήρε την εκτέλεση και σκόραρε για το τελικό αποτέλεσμα.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο προέρχεται από την ήττα στο ντέρμπι της χώρας των Βάσκων, στο Σαν Σεμπαστιάν, από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ (3-1) και καλείται να βγάλει άμεσα αντίδραση με την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κόπα ντελ Ρέι. Λανθασμένη φαίνεται η απόφαση πέναλτι εις βάρος του Γεράι Άλβαρεθ στο δεύτερο μέρος, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα και κόστισε την αποβολή στον Βάσκο αμυντικό.

Δεύτερο παιχνίδι χωρίς νίκη τα “Λιοντάρια”, καθώς απέτυχαν να εκμεταλλευτούν τον παράγοντα έδρα και να επιστρέψουν στις νίκες στη Λα Λίγκα, “κόλλησαν” στο μηδέν με αντίπαλο την Οσασούνα στο “Σαν Μαμές”. Στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου, το συγκρότημα του Ερνέστο Βαλβέρδε είχε εύκολο έργο κόντρα στη σαφώς υποδεέστερη Ελντένσε, την οποία νίκησε άνετα με σκορ 1-6. Το θετικό είναι ότι αναφορικά με την αποστολή, μοναδικός απών είναι ο κεντρικός αμυντικός Ίνιγο Μαρτίνεθ.

Αθλέτικ Μπιλμπάο Στατιστικά

*8/10 παιχνίδια τελευταία με No Goal

*7/10 αναμετρήσεις είχαν under 2.5

*Δέχεται γκολ σε 3/10 ματς εντός έδρας

ΕΣΠΑΝΙΟΛ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 1-2 εκτός έδρας, εναντίον της Χετάφε, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 6’ ο Χοσέλου με καταπληκτικό σουτ από μακριά έκανε το 0-1, όμως στο 7’ ο Ουνάλ απάντησε για το 1-1 του ημιχρόνου. Στο 62’ ο Χάβι Πουάδο πέτυχε γκολ για τους φιλοξενούμενους και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Εσπανιόλ πανηγύρισε μια σπουδαία επιτυχία όσον αφορά το πρωτάθλημα, καθώς πέρασε από την έδρα της Χετάφε (1-2) και αναθάρρησε, διότι ήταν η πρώτη νίκη στη Λα Λίγκα έπειτα από έξι αναμετρήσεις. Νωρίτερα, δεν κατάφερε να κερδίσει στο ντέρμπι της Καταλονίας, απέναντι στη Τζιρόνα (2-2) έμεινε με το βαθμό της ισοπαλίας και την προσπάθεια που κατέβαλε.

Δεν έχει νικήσει στη Λα Λίγκα για επτά αγωνιστικές. Στον προηγούμενο γύρο του Κόπα ντελ Ρέι, οι “Περικίτος” απέκλεισαν τη Θέλτα, με εντός έδρας νίκη 3-1, στον έξτρα χρόνο της παράτασης. Είναι κοντά στην απόκτηση του μπακ Πιέρ-Γκαμπριέλ από τη Μάιντς και ενδιαφέρεται για τον Λουίς Σουάρεθ της Θέλτα. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός οι τραυματίες οι Μπάρε, Πεδρόσα, Πολ Λοθάνο, Κολεόσο.