16η αγωνιστική.

Στον πρώτο γύρο: Ορνταμπάσι – Αστάνα 1-2

ΑΣΤΑΝΑ

Νικήτρια του μεγάλου ντέρμπι κορυφής αναδείχθηκε την περασμένη αγωνιστική η Αστάνα, περνώντας με το «διπλό» (1-2) από την έδρα της Καϊράτ Αλμάτι. Ανοικτό παιχνίδι με ωραίο ρυθμό από το ξεκίνημα, έμεινε πίσω στο 30’ (0-1), για να φέρει το ματς στα ίσα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (1-1 στο 45’+2’). Στην επανάληψη οι δύο ομάδες πρόσεξαν πολύ τα νώτα τους, η Αστάνα στάθηκε πιο τυχερή, παίρνοντας τη νίκη, με γκολ στο 88’ της συνάντησης (1-2). Τέταρτη σερί νίκη για την Αστάνα και συνολικά έβδομη στις οκτώ πρόσφατες αγωνιστικές (7-0-1). Βρίσκεται πάντα στην κορυφή της λίγκας με 43 πόντους, αύξησε στους οκτώ πόντους τη διαφορά από την Καϊράτ Αλμάτι, από την οποία έχει δύο παιχνίδια παραπάνω. Διαθέτει την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας με 36 γκολ και την καλύτερη άμυνα με 8 γκολ παθητικό. Εντός έδρας είναι αήττητη μέχρι στιγμής, μετρώντας απολογισμό 7-1-0 με 18-2 τέρματα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-1 επί της Καϊράτ Αλμάτι.

Στατιστικό: Ανέπαφη κράτησε την εστία της η Αστάνα στα έξι απ’ τα οκτώ φετινά εντός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στον Stoiximan).

Το Αστάνα – Ορνταμπάσι παίζει στον Stoiximan

ΟΡΝΤΑΜΠΑΣΙ

Από την άλλη πλευρά η Ορνταμπάσι επανήλθε στις επιτυχίες, επικρατώντας με το οριακό 2-1 της Ακζαΐνκ Ουράλκ εντός έδρας. Συνάντησε πολλές δυσκολίες και δεν μπόρεσε να διασπάσει εύκολα την οργανωμένη άμυνα της αντιπάλου, έμεινε πίσω στο 39’ (0-1), ισοφαρίζοντας λίγο πριν την ανάπαυλα (1-1 στο 44’). Στην επανάληψη πήρε την κατάσταση στα χέρια της, έχασε πολλές ευκαιρίες, κάνοντας την ανατροπή στο 77’ της συνάντησης (2-1). Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για την Ορνταμπάσι, μετά από δύο διαδοχικές ήττες από τις Ατιράου (0-2) και Ακτόμπε (3-1), παρέμεινε στην τέταρτη θέση με 22 πόντους, στο -6 απ’ την «τριάδα» και στο +4 απ’ την πέμπτη Ζετίσου. Δύσκολο το έργο της σήμερα, καθώς πάει με παίξει στην έδρα της καλύτερης ομάδας της κατηγορίας και η αποφυγή της ήττας θα αποτελέσει τεράστια έκπληξη. Μακριά από την έδρα της τρέχει ρεκόρ δύο νίκες, μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες με 7-14 τέρματα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Ακζαΐνκ Ουράλσκ.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 οι τρεις πρόσφατες έξοδοι της Ορνταμπάσι στο πρωτάθλημα.