*Επαναληπτικός αγώνας για τα πλέι οφς του Γιουρόπα Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ Σε περίπτωση ισοπαλίας των συνολικών σκορ μετά και το σημερινό παιχνίδι και με τις δύο ομάδες να έχουν πετύχει ίδιο αριθμό εκτός έδρας γκολ, ακολουθεί παράταση και αν δεν αλλάξει κάτι και πέναλτι.

*Ο ΑΠΟΕΛ έχει χάσει και τις δύο φορές που έπαιξε στο παρελθόν με την Αστάνα εκτός έδρας (1-0, 2-1).

* Στο πρώτο παιχνίδι (ΑΠΟΕΛ – Αστάνα 1-0): Χρειάστηκε ένα τέρμα του Καζού στο 79ο λεπτό της αναμέτρησης για να λυγίσει ο ΑΠΟΕΛ την αντίσταση της Αστάνα.

ΑΣΤΑΝΑ (Καζακστάν, 67)

Η Αστάνα επέστρεψε στις νίκες, έπειτα από τρεις σερί ήττες σε ευρωπαϊκά παιχνίδια, για το πρωτάθλημα του Καζακστάν έπειτα από διακοπή τριών εβδομάδων, επικρατώντας άνετα 3-0 της Κιζίλ Ζαρ, χάρη σε χατ τρικ του Σέτκιν, που άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό, πέτυχε δεύτερο τέρμα στο 41’ και σφράγισε τη νίκη της ομάδας του με γκολ στο 72’. Βέβαια αξίζει να σημειωθεί πως δεν βρισκόταν κανένας από την ενδεκάδα του πρώτου αγώνα με την ΑΠΟΕΛ στην αρχική ενδεκάδα αυτού του αγώνα! Στο πρωτάθλημα της χώρας της πάντως είναι πρωτοπόρος, τρεις βαθμούς μπροστά από την δεύτερη Καϊράτ Αλμάτι.

Και ας μην λησμονούμε πως πρόκειται για την πρωταθλήτρια της χώρας της που υποβιβάστηκε στο Γιουρόπα Λιγκ από το Τσάμπιονς Λιγκ, αν και πέρασε δύο γύρους στον κορυφαίο ευρωπαϊκό διασυλλογικό θεσμό. Επίσης οι τρεις σερί ήττες που είχε γνωρίσει πριν κερδίσει το τελευταίο παιχνίδι της ήταν οι μοναδικές στα 17 πιο πρόσφατα που έχει παίξει.

Εξακολουθεί να μην έχει στον πάγκο της τον Ουκρανό προπονητή της, Ρομάν Χρίχορτσουκ, ο οποίος για προσωπικούς λόγους, που δεν έχουν γίνει γνωστοί, ζήτησε και πήρε άδεια από τη διοίκηση της ομάδας για να λείψει για μερικές μέρες, έχοντας φύγει πριν 10 μέρες και χωρίς να έχει επιστρέψει ακόμη. Χρέη υπηρεσιακού τεχνικού εκτελεί ο Γκριγκόρι Μπαμπαγιάν που δεν αρνήθηκε ότι θα τον ενδιέφερε ο ρόλος του μόνιμου, αλλά δεν είναι δική του απόφαση! Από εκεί και πέρα ξεκαθάρισε πως ο καθένας εξ αυτών που έπαιξαν στο παιχνίδι πρωταθλήματος έχει πιθανότητες να παίξει και στο σημερινό παιχνίδι. Αλλωστε δεν έχει κανένα πρόβλημα απουσιών.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Αστάνα κέρδισε 3-0 εντός την Κιζίλ Ζαρ για το πρωτάθλημα

Στατιστικό: Εχει τέσσερα σερί N/G

Δείτε τα προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

Το Αστάνα – ΑΠΟΕΛ παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΑΠΟΕΛ (Κύπρος, 55)

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε 1-0 εντός έδρας στο πρώτο παιχνίδι, με τέρμα του Καζού στο 79’, με τον πλάγιο μπακ του να πετυχαίνει το τρίτο του γκολ φέτος, παρότι αμυντικός! Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ήταν ισορροπημένο, αμφότερες οι ομάδες έκαναν κάποιες ευκαιρίες, αλλά στο δεύτερο η κυπριακή ομάδα ανέβασε την απόδοση της και ήταν αρκετά καλύτερη, με αποτέλεσμα να πάρει και τη νίκη, αφού βέβαια γλίτωσε στην πρώτη φάση του δευτέρου ημίχρονου χάρη σε μία εντυπωσιακή απόκρουση του γκολκίπερ της.

Για να μπορέσει να προετοιμαστεί καλύτερα ενόψει του σημερινού αγώνα αναβλήθηκε και η πρεμιέρα της στο πρωτάθλημα Κύπρου, χωρίς μάλιστα να έχει παιχνίδι ούτε και το ερχόμενο Σαββατοκύριακο.

Ο Πορτογάλος τεχνικός της, Μπρούνο Μπαλταζάρ, θεωρεί πως όσο περισσότερο παίζει η ομάδα του τόσο καλύτερη γίνεται. Βέβαια δεν αποκάλυψε τα πλάνα του ενόψει της σημερινής αναμέτρησης, αλλά ξεκαθάρισε πως δεν έχουν σκοπό να υπερασπιστούν το σκορ του πρώτου αγώνα, αλλά να κερδίσουν. Σχετικά με την άσχημη παράδοση είπε πως το παρελθόν είναι παρελθόν και δεν τον απασχολεί, αλλά παραδέχθηκε πως θα χρειαστούν λίγο χρόνο στην αρχή του αγώνα για να συνηθίσουν τον συνθετικό χλοοτάπητα του γηπέδου. Αλλά όπως είπε δεν υπάρχει καμία δικαιολογία αν δεν πετύχουν τον στόχο τους.

Ο Αλωνεύτης (ΜΕ) εξακολουθεί να είναι τραυματίας και έμεινε εκτός αποστολής μαζί με τους Κωνσταντίνου (ΕΠ), Αντωνίου (ΑΜ), Κατσαντώνη (ΜΕ), αλλά εξέτισε την ποινή του και επιστρέφει ο Ντε Βινσέντι (ΜΕ).

Προηγούμενο παιχνίδι: Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Αστάνα για το Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Χωρίς νίκη σε τρεις αγώνες εκτός φέτος.