ΑΣΙΡΙΣΚΑ

Μεταμορφωμένη προς το καλύτερο μία «τρομακτική» Ασιρίσκα πέρασε με το εμφατικό 3-0 από την έδρα της Ντέγκερφορς. Εύκολη επικράτηση, αφού ήταν ήδη με δύο γκολ μπροστά από το πρώτο μέρος (5’ 33’), το κερασάκι στην τούρτα στο 52’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Τρίτη σερί αγωνιστική αήττητη (2-1-0), η φυγή του Φρεντχάιμ δείχνει πως της έκανε καλό. Βρήκε πλέον ηρεμία και βλέπει κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Βγήκε από τις επικίνδυνες θέσεις, όντας αυτή τη στιγμή στη 12η θέση με δέκα πόντους (ισοβαθμεί με άλλες τρεις ομάδες), Αναποτελεσματική στα παιχνίδια που έδωσε έως τώρα στην έδρα της, πλην της πρεμιέρας (2-1 τη Ντάλκουρντ), καθώς μετράει απολογισμό 1-1-3, έχοντας δεχθεί και στα πέντε από ένα γκολ και πάνω. Εξέτισε ο Στραντ (ΑΜ 9/0), μπήκε στην αποστολή ο Περέιρα (ΑΜ 5/0) παρά τις ενοχλήσεις που ένιωθε.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση για την Ασιρίσκα 3-0 επί της Ντέγκερφορς.

Στατιστικό: Τέσσερα συνεχόμενα Under 2.5 μετράει η Ασιρίσκα στα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

ΓΚΑΪΣ

Από τη δική της πλευρά η ΓΚΑΪΣ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Τρέλεμποργκ, εκτός έδρας. Από ένα ημίχρονο οι δύο ομάδες, το πρώτο άνηκε σ’ αυτήν, αφού κατάφερε να μπει μπροστά με γκολ στο 35’. Στην επανάληψη η αντίπαλος ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε στο 83’ της αναμέτρησης να φτάσει στην ισοφάριση. Επέκτεινε το αήττητο σερί της στις έξι αγωνιστικές (2-4-0) και δείχνει ιδιαίτερα φορμαρισμένη τον τελευταίο μήνα. Φιγουράρει στο μέσο του βαθμολογικού πίνακα με 14 βαθμούς στη συλλογή της. Μακρινό όνειρο αποτελεί η άνοδος μετά από χρόνια στην Allsvenskan, όμως θα πρέπει να κάνει την υπέρβαση για να το πετύχει. Χωρίς νίκη ακόμη στις φετινές της εξόδους, μετράει τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες. Ξεπέρασαν τα προβλήματα που αντιμετώπιζαν οι Χέντερσον (ΜΕ 7/0) και Ολντ (ΑΜ 9/0) και συμπεριλήφθηκαν στην αποστολή, κάτι που δεν κατάφερε ο Σινκλέρ (ΜΑ 7/0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Τρέλεμποργκ.

Στατιστικό: Τρία διαδοχικά G/G μετράει η ΓΚΑΪΣ στις τελευταίες εξόδους της στο πρωτάθλημα.