*Φάση των «32» για το Κύπελλο Σκωτίας. Μονή αναμέτρηση, στην πιθανότητα ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Είναι η πρώτη φορά που θα αναμετρηθούν σε επίσημη διοργάνωση.

ΑΡΜΠΡΟΟΥΘ (ΤΣΑΜΠΙΟΝΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Έιρ με σκορ 2-2, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Ντέμπσεϊ από την άσπρη βούλα στο 38’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Αντάρκουα στο 57’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Μπεν Ελ-Μουανί στο 63’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο ΜακΓκίντι στο 76’.

Καλή εμφάνιση και θετικό αποτέλεσμα για την Άρμπροουθ. Είχε την κατοχή της μπάλας, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να πάρει δύο φορές προβάδισμα στο σκορ, όμως τα προβλήματα που έχει αμυντικά την πλήγωσαν, με αποτέλεσμα να δεχθεί την ισοφάριση σε δύο περιπτώσεις.

Πολύ δύσκολη κλήρωση και παρ’ όλο που δείχνει βελτίωση το τελευταίο διάστημα. Έχει μεν το πλεονέκτημα έδρας, αλλά αυτό δεν αναμένεται να παίξει ιδιαίτερα καθοριστικό ρόλο, αφού είναι σχεδόν βέβαιο πως θα δεχθεί έντονη πίεση από τους φιλοξενούμενους, καθώς θα προσπαθήσουν να επιβάλλουν το ρυθμό τους. Θετικό το γεγονός ότι σκοράρει με ευκολία στις αναμετρήσεις της αυτή την περίοδο, αλλά τα αμέτρητα προβλήματα που έχει αμυντικά της έχουν κοστίσει αρκετά αποτελέσματα.

Άρμπροουθ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 5/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΑΔΕΡΓΟΥΕΛ (ΠΡΕΜΙΕΡΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Ρος Κάουντι με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον ΜακΚίνστρι στο 68’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Χαϊγούλα στο 80’.

Μέτρια εμφάνιση και ακόμη ένα ισόπαλο αποτέλεσμα για τη Μάδεργουελ. Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε, δεν κατάφερε να αξιοποιήσει καμία από αυτές στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη μπήκε αρκετά πιο αποφασισμένη, παίρνοντας προβάδισμα λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα δέχθηκε έντονη πίεση και εν τέλη υπέκυψε, δεχόμενη γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, χάνοντας τη νίκη μέσα από τα χέρια της.

Αντίδραση θέλει να βγάλει μετά τα διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα και έχει την ευκαιρία να «ξεσπάσει» βρίσκοντας μπροστά της μια από τις χειρότερες ομάδες της Τσάμπιονσιπ. Παρά το γεγονός ότι θα αγωνιστεί εκτός έδρας, δεν αναμένεται να τη δυσκολέψει ιδιαίτερα, αφού θα προσπαθήσει να επιβάλλει το ρυθμό της, βρίσκοντας δίχτυα όσο το δυνατόν γρηγορότερα, προκειμένου να «κλειδώσει» την πρόκριση.