*30η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Χόλσταϊν Κίελ – Αμβούργο 4-2

*Under 2,5 στα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΜΒΟΥΡΓΟ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλο (2-2 εκτός) με το Μαγδεμβούργο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Ελ Χανκούρι (26′ πεν., 45+7′ πεν.). Απάντησαν ισάριθμες οι Σόνλαου (68′) και Μέφερτ (90+4′). Με δέκα αγωνίζονταν το Αμβούργο από το 24′ (Ράμος).

Ανεβάζοντας κατακόρυφα ρυθμούς μετά τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, το Αμβούργο κατάφερε να αποφύγει την ήττα στην έδρα του Μαγδεμβούργου στην εκπνοή των καθυστερήσεων. Αξίζει να σημειώσουμε πως αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο απ’ το 24′, στο ύψος των περιστάσεων στάθηκε ο τερματοφύλακας Ράαμπ (έξι αποκρουσεις).

Οι “δεινόσαυροι” διατηρούνται στην 4η θέση και, παράλληλα, απέχουν τρεις βαθμούς από την 3η Φορτούνα Ντίσελντορφ που αγωνίζεται το μεσημέρι με την Γκρόιτερ Φιρτ. Επικράτησαν μόλις μία φορά της Χόλσταϊν Κίελ στη 2. Μπουντεσλίγκα: Στις 9 Σεπτεμβρίου 2022 με 3-2 εκτός έδρας. Στις υπόλοιπες δέκα σημείωσαν έξι ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Στην ενδεκάδα αναμένεται ο Γκλάτζελ, από τον πάγκο θα ξεκινήσει ο Αμπρόσιους.

ΑΜΒΟΥΡΓΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 5/6 τελευταία παιχνίδια του.

*GG στα τρία τελευταία παιχνίδια του.

ΧΟΛΣΤΑΪΝ ΚΙΕΛ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (4-0) της Όσναμπρουκ. Σκόραραν οι Σκρζίμπσκι (9′), Σάντερ (38′), Μπέκερ (76′) και Μπέρνχαρντσον (84′).

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα η Χόλσταϊν Κίελ έκανε το 5Χ5 (σ.σ. κρατώντας μηδέν παθητικό) στη 2. Μπουντεσλίγκα κόντρα στην ουραγό Όσναμπρουκ και, παράλληλα, σκαρφάλωσε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Τα δέκα γκολ σε 23 συμμετοχές έφτασε ο 31χρονος Γερμανός επιθετικός Σκρζίμπσκι που αποτελεί αρχισκόρερ των “πελαργών”.

Μακριά από το σπίτι τους έχουν απολογισμό 3-2-0 σε πέντε αγωνιστικές: Πέτυχαν 2+ γκολ στις τέσσερις και κράτησαν το μηδέν στις τρεις. Έχουν σκοράρει 20 φορές με αντίπαλο το Αμβούργο στη 2. Μπουντεσλίγκα, θα πρέπει να γυρίσουμε στο Νοέμβριο 1962 για να βρούμε την τελευταία ήττα τους στην έδρα αυτού. Διαθέσιμος και πάλι ο Μις.