Στον πρώτο γύρο: Κολωνία – Αμβούργο 3-0

* Η Κολωνία δέχθηκε τουλάχιστον δύο γκολ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε under 2,5 στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του Αμβούργου με αντίπαλο την Κολωνία σε όλες τις διοργανώσεις.

* Σημειώθηκε no-goal στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια του Αμβούργου για το πρωτάθλημα.

ΑΜΒΟΥΡΓΟ

Μετά τη βαρύτατη εκτός έδρας ήττα με 8-0 που γνώρισε από την Μπάγερν Μονάχου στις 25 Φεβρουαρίου το Αμβούργο επικράτησε των Χέρτα (1-0 εντός έδρας) και Γκλάντμπαχ (2-1 εντός έδρας), ενώ πριν από δύο βδομάδες μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης (0-0 εκτός έδρας) για το πρωτάθλημα. Αήττητο παραμένει το συγκρότημα του Γκίσντολ στις επτά τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση, στις οποίες σημείωσε πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες.

Στις τέσσερις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις τρεις σημειώθηκε no-goal. Με τους 27 βαθμούς που συγκέντρωσαν μετά το πέρας 25 αγωνιστικών οι «δεινόσαυροι» παραμένουν στη 16η θέση της κατάταξης, που οδηγεί στα πλέι άουτ, όντας στο -2 από τη Βόλφσμπουργκ και παράλληλα τη ζώνη ασφαλείας. Στις 7 Φεβρουαρίου το Αμβούργο αντιμετώπισε εντός έδρας την Κολωνία για το Κύπελλο Γερμανίας επικρατώντας με 2-0. Τα γκολ σημείωσαν οι Γιουνγκ (5’) και Γουντ (75’).

Κατάμεστο από 57.000 οπαδούς θα είναι το «Volksparkstadion» για τη σημερινή σημαντική αναμέτρηση, κάτι που δεν παρέλειψε να σχολιάσει στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο Μάρκους Γκίσντολ, ο οποίος ανανέωσε τη συνεργασία του με τον σύλλογο μέχρι το 2019. «Είναι πάντα υπέροχο να αγωνίζεσαι σε ένα γήπεδο και να νιώθεις την υποστήριξη των οπαδών σου», τόνισε ο προπονητής του Αμβούργου, ενώ συνέχισε λέγοντας: «Θέλουμε να καταφέρουμε να αποσπάσουμε όσους περισσότερους βαθμούς γίνεται από τη θέση που βρισκόμαστε. Είναι σημαντικό να κοιτάμε κάθε αναμέτρηση ξεχωριστά».

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Άιντραχτ Φρανκφούρτης και Αμβούργο στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (0-0), στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Το Αμβούργο αναδείχθηκε ισόπαλο στο ημίχρονο, επικρατώντας με ένα γκολ διαφορά στο τέλος των 90’ στα πέντε από τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του για το πρωτάθλημα.

Το Αμβούργο – Κολωνία παίζει στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας (Κλικ Εδώ)

ΚΟΛΩΝΙΑ

Μετά από πέντε αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες, η Κολωνία επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα πριν από δύο βδομάδες. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Στόγκερ επικράτησε εντός έδρας με 4-2 της Χέρτα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τα γκολ των Οσάκο (6’) και Μοντέστ (35’, 37’). Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιμπίσεβιτς. Στο 63’ ο Μοντέστ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1 με το τρίτο προσωπικό γκολ του.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Μπρουκς έξι λεπτά αργότερα. Με τα τρία γκολ που σημείωσε ο 28χρονος Γάλλος επιθετικός, Άντονι Μοντέστ, έφτασε συνολικά τα 22 σε 25 συμμετοχές του, απόδοση που τον κατατάσσει στη δεύτερη θέση του πίνακα των σκόρερ του πρωταθλήματος. Στις επτά τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «τράγοι» για την ίδια διοργάνωση πανηγύρισαν μόλις μία νίκη, αυτή με αντίπαλο την Ντάρμσταντ (6-1) στις 28 Ιανουαρίου.

Στις υπόλοιπες σημείωσαν τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Στις πέντε σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκε goal-goal. Η τελευταία φορά που η Κολωνία επικράτησε εκτός έδρας του Αμβούργου σε όλες τις διοργανώσεις χρονολογείται στις 31 Ιανουαρίου του 2015 (2-0). «Θα έχουμε δύσκολο έργο, καθώς το Αμβούργο αγωνίζεται πολύ καλά στην έδρα του. Θέλουμε να γυρίσουμε πίσω με ένα θετικό αποτέλεσμα», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Κολωνίας.

Προηγούμενο ματς: Η Κολωνία επικράτησε εντός έδρας με 4-2 της Χέρτα, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Κολωνίας για το πρωτάθλημα (βρήκαμε το over 2,5 στην Interwetten σε απόδοση 2.05)