* 25η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

Δείτε τα Προγνωστικά Αργεντινής

ΑΛΝΤΟΣΙΒΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Μπόκα Τζούνιορς. Ο Παγιέρο έκανε το 1-0 στο 11ο λεπτό, ο Βαλεντίνι ισοφάρισε για την Αλντοσίβι στο 16’ και ο Μπενεντέτο διαμόρφωσε το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Έδωσε μάχη την Κυριακή στο “Μπομπονέρα”, δεν πήρε κάτι όμως από το ματς και σήμερα παίζει τελικό επιβίωσης για την παραμονή στην κατηγορία, μόνο με νίκη διατηρεί ελπίδες να σωθεί, περιμένοντας νέα απώλεια από την Άρσεναλ.

Από τραγικό λάθος σε γύρισμα προς τα πίσω βρέθηκε να κυνηγάει νωρίς στο σκορ, με μία εντυπωσιακή κεφαλιά σε δεύτερο χρόνο από κόρνερ ισοφάρισε γρήγορα. Στο transition την χτύπησε η Μπόκα, με τον κίπερ της να φέρει μεγάλη ευθύνη για το δεύτερο γκολ. “Σβηστά” πήγε το δεύτερο ημίχρονο, η Μπόκα διαχειρίστηκε εύκολα το προβάδισμα.

Την προηγούμενη Τρίτη στη Μαρ ντελ Πλάτα πέτυχε τη μοναδική της νίκη το τελευταίο δίμηνο, στο 2-0 επί της Μπαράκας.

ΑΛΝΤΟΣΙΒΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της

* Δέχθηκε 2+ γκολ στα 5/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΜΠΑΝΦΙΛΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-2) από τη Χιμνάσια. Ο Ραμίρες άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό, ο Αλεμάν πέτυχε το δεύτερο γκολ στο 42’. Στο 73’ η Μπάνφιλντ έχασε πέναλτι.

Δεν βοήθησε η απομάκρυνση του Βίβας στην Μπάνφιλντ, πήγε με υπηρεσιακό προπονητή στο κυριακάτικο παιχνίδι με τη Χιμνάσια και γνώρισε την 4η της ήττα στα 5 τελευταία ματς πρωταθλήματος. Αδιάφορη εδώ και εβδομάδες στην LPF, ο μεγάλος στόχος του συλλόγου είναι το Κύπελλο, την άλλη Τρίτη παίζει τον ημιτελικό με την Ταγιέρες.

Από λάθος ψηλά, στο πρέσινγκ της Χιμνάσια, προήλθε το γρήγορο 0-1 της Κυριακής. Από αδυναμία της άμυνας να διώξει αποτελεσματικά σε επίθεση διαρκείας των φιλοξενούμενων βρήκε δεύτερο γκολ η Χιμνάσια πριν την ανάπαυλα. Φλύαρη η εδαφική υπεροχή της Μπάνφιλντ στην επανάληψη, απέτυχε να μπει ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα με το χαμένο πέναλτι.

Νέος κόουτς από τη Δευτέρα ο Χαβιέρ Σανγκινέτι, ο οποίος επιστρέφει στο Φλορένσιο Σόλα μετά από ένα χρόνο. Ήταν στον πάγκο της “ταλάδρο” μέχρι τον Οκτώβριο 2021, ενώ το πρώτο μισό του έτους το πέρασε στη Νιούελς. Αγαπητός στο κοινό της ομάδας, από τη μακρόβια θητεία του και ως ποδοσφαιριστής στον σύλλογο.

Δεν άργησε να αφήσει το στίγμα του ο νέος κόουτς, με το που ανέλαβε έθεσε εκτός ομάδας τους Ντατόλο (μέσος), Μπολόνια (κίπερ) και Ντομίνγκο (αμ. χαφ).

Εξέτισαν κι επιστρέφουν οι Ρίος (χαφ) και Κορονέλ (δεξί μπακ).