*Αγώνας εξ αναβολής

*Σε προηγούμενους γύρους: Στρανράερ – Αλμπιον Ρόβερς 2-1, Αλμπιον Ρόβερς – Στρανράερ 1-0, Στρανράερ – Αλμπιον Ρόβερς 0-4

ΑΛΜΠΙΟΝ ΡΟΒΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Η Αλμπιον Ρόβερς επικράτησε άνετα και δίκαια με 1-5 εκτός έδρας της Νταμπάρτον, σκοράροντας τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τους Μπέβαν (7’, 12’), Ρέιλι (32’), Γουίλσον (39’), «καθαρίζοντας» την αναμέτρηση. Και παρόλο που δέχθηκε ένα τέρμα από αυτογκόλ του Σονκούρ στο 89’, πέτυχε και πέμπτο γκολ στις καθυστερήσεις με τον Ρέιλι.

Η Αλμπιον Ρόβερς όχι απλά κέρδισε, το πέτυχε στην έδρα της πρωτοπόρου Νταμπάρτον, με σκορ 1-5, ένα αποτέλεσμα που μόνο σε αυτές τις κατηγορίες μπορεί να συναντηθεί! Και το κυριότερο είναι πώς την πέτυχε απολύτως δίκαια. Και ήταν η πρώτη έπειτα από δύο συνεχόμενες ήττες, ενώ έχει μόνο μία νίκη και πέντε ήττες στα έξι τελευταία παιχνίδια στο γήπεδό της!

Διατηρείται στην 9η του βαθμολογικού πίνακα, τελευταία παραμονής, στο +2 από την ουραγό Μπόνιρινγκ Ρόουζ, η οποία βρίσκεται στη μοναδική θέση που οδηγεί στα πλέι οφς για παραμονή, αλλά με πολύ καλύτερη διαφορά τερμάτων και με παιχνίδι λιγότερο.

Αμφίβολη είναι η συμμετοχή του μέσου Ρέιλι, πρώτου σκόρερ και πρώτου σε ασίστ, που έχασε τον τελευταίο αγώνα, με τον προπονητή του να λέει πώς προτιμάει να χάσει έναν – δύο αγώνες, παρά να ρισκάρει βάζοντας τον και να χάσει μετά σίγουρα περισσότερους! Και παραμένουν εκτός οι τραυματίες Γιούαν Γοιίλσον (ΑΜ), Ράιτ (ΕΠ).

Αλμπιον Ρόβερς Στατιστικά

*Εχει 10/18 N/G εντός έδρας, 9/14 στο πρωτάθλημα

*Εχει 10/18 under 2,5 εντός έδρας, 9/14 στο πρωτάθλημα

ΣΤΡΑΝΡΑΕΡ

Προηγούμενο ματς: Η Στρανράερ έφερε 1-1 εντός έδρας απέναντι στην Στέρλινγκ Αλμπιον, παρόλο που βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Λιτς στο 41’, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει με τον Ρόμπερτσον στο 73ο λεπτό.

Η Στρανράερ κατάφερε να αποφύγει την ήττα από την πολύ δυνατή Στέρλινγκ Αλμπιον, φέρνοντας 1-1 εκτός έδρας. Και αυτό ήταν το δεύτερο σερί παιχνίδι που δεν κερδίζει, αν και έχει πάρει νίκη στον πιο πρόσφατο αγώνα που έπαιξε μακριά από την έδρα της.

Παραμένει στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, διατηρώντας μία μικρή απόσταση ασφαλείας, ούσα στο +5 από την τελευταία θέση που οδηγεί στα πλέι οφς για την παραμονή, ενώ είναι στο -7 από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο.

Κάποιες ενοχλήσεις έχουν οι Γουντς (ΑΜ), Χόκσοου (ME), Σκάλιον (TE) που μάλλον θα λείψουν και από το σημερινό παιχνίδι.