*17η αγωνιστική

ΑΛΑΒΕΣ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (0-0 εκτός) με την Έιμπαρ.

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η Αλαβές παραμένοντας αήττητη σε επτά αγωνιστικές με απολογισμό τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες (σ.σ. κράτησε το μηδέν στις πέντε). Την προηγούμενη βδομάδα επέστρεψε με τον βαθμό από την έδρα της Έιμπαρ (0-0) σε μία αναμέτρηση με λιγοστές καλές ευκαιρίες ένθεν κακείθεν. Απείλησε με κεφαλιά του Χάσον στο 20′ και λίγο αργότερα με τον Τζον Γκουρίντι που πλάσαρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Παραμένει αήττητη στις οχτώ εντός έδρας αγωνιστικές που έδωσε (5-3-0) με διαφορά γκολ 10-4: Κράτησε το μηδέν στις μισές και δεν κατάφερε να σκοράρει μόλις στις δύο. “Βρισκόμαστε στην κορυφή, αλλά οι διαφορές είναι μικρές. Έχουμε μπροστά μας δύσκολες αναμετρήσεις”, υπογράμμισε ο προπονητής Λουίς Γκαρσία που κάθισε στον πάγκο της Βιγιαρεάλ Β’ τη σεζόν 2005/06. Εξέτισε την ποινή τιμωρίας του ο Μπεναβίδες.

ΑΛΑΒΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Κράτησε το μηδέν στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ Β’

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (1-0) της Ίμπιζα. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Ντιέγκο Κολάδο (54′). Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα στο 84′ (Ντέλα) κι αστόχησαν σε πέναλτι στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων (Σέρχιο Λοσάνο)

Δέκα βαθμούς συγκέντρωσε η Βιγιαρεάλ Β’ στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές, την προηγούμενη βδομάδα προσπέρασε το εμπόδιο της Ίμπιζα επικρατώντας με 1-0 στο “Ciudad Deportiva del Villarreal”. Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο με μόλις δύο καλές ευκαιρίες (μία για κάθε ομάδα), ο Ντιέγκο Κολάδο πήρε το ριμπάουντ από τη λάθος απομάκρυνση του αντίπαλου τερματοφύλακα γράφοντας εύκολα το τελικό αποτέλεσμα.

Το “κίτρινο υποβρύχιο” δεν απειλήθηκε ακόμα κι όταν έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές στο 84′. Πανηγύρισε μόλις μία νίκη μακριά από το σπίτι του (δύο ισοπαλίες, πέντε ήττες) και δέχεται κατά μέσο όρο 1.75 γκολ. “Έχουμε μπροστά μας μία καθοριστική αναμέτρηση για την αγωνιστική ανάπτυξή μας”, είπε ο προπονητής Μιγκέλ Άλβαρες.