*Ημιτελική φάση για το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων του 2022, που διεξάγεται στο Μαρόκο. Η αναμέτρηση είναι μονή και σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εάν χρειαστεί πέναλτι.

*Αυτή είναι η πρώτη φορά που θα τεθούν αντιμέτωπες οι δυο ομάδες.

ΑΛ ΑΧΛΙ ΚΑΪΡΟ (Αίγυπτος)

Προηγούμενο ματς: Νίκη 0-1 επί του Σιάτλ, για το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων. Το τέρμα του Μοχάμεντ Μαγκντί Καφσά στο 88ο λεπτό διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Παρότι δυσκολεύτηκε αρκετά, εν τέλει η Αλ Αχλί Κάιρο κατάφερε να εξασφαλίσει την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης. Το περασμένο Σάββατο και για τον δεύτερο γύρο, η ομάδα του Μαρσέλ Κόλερ αντιμετώπισε το Σιάτλ από τις ΗΠΑ, του οποίου και επικράτησε με 0-1. Σε ένα σχετικά ανοιχτό παιχνίδι με ευκαιρίες και από τις δυο πλευρές, αμφότερες αποδείχθηκαν αρκετά άστοχες στην τελική προσπάθεια, με την ίδια να επικρατεί εν τέλει στις λεπτομέρειες και με γκολ στο φινάλε.

Αυτή είναι η όγδοη συνολικά παρουσία των Αιγύπτιων στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων, το οποίο δεν έχουν κατακτήσει ποτέ τους. Καλύτερη θέση που έχουν πάρει είναι η τρίτη, στην οποία και βρέθηκε τρεις φορές στο παρελθόν (2006, 2020, 2021). “Είναι ένα μεγάλο επίτευγμα να αντιμετωπίζεις μια τόσο μεγάλη ομάδα όπως η Ρεάλ Μαδρίτης, στα ημιτελικά”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο Ελβετός τεχνικός.

Αλ Αχλί Κάιρο Στατιστικά

*No Goal τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ισπανία)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Μαγιόρκα, για το πρωτάθλημα. Το αυτογκόλ του Νάτσο Φερνάντες στο 13ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα, με την ίδια να χάνει πέναλτι στο 60′ με τον Ασένσιο.

Επιστρέφει στη διοργάνωση η Ρεάλ Μαδρίτης, μετά από τρία χρόνια απουσίας από αυτή, έχοντας εξασφαλίσει την παρουσία της μετά και την κατάκτηση του Τσάμπιονς Λιγκ, την περασμένη σεζόν. Στον τελικό, είχε αντιμετωπίσει τη Λίβερπουλ στο Παρίσι, της οποίας και επικράτησε με 0-1, κατακτώντας έτσι τον 14ο αντίστοιχο τίτλο της ιστορίας της.

Αυτή είναι η τέταρτη συνολικά παρουσία της στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων, το οποίο κατέκτησε ισάριθμες φορές (2014, 2016, 2017, 2018), αντιμετωπίζοντας κατά σειρά τις Σαν Λορέντζο, Κασίμα, Γκρέμιο και Αλ Αΐν.

Ταξίδεψε για το Μαρόκο με 22 συνολικά παίκτες στην αποστολή της. Πέρα από κάτι μακροχρόνιους απόντες, δεν συμπεριλήφθηκαν για το σημερινό παιχνίδι ούτε οι Τιμπό Κουρτουά και Καρίμ Μπενζεμά, που αντιμετώπισαν πρόβλημα και δεν αγωνίστηκαν ούτε στο τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος με τη Μαγιόρκα (ήττα 1-0). Ωστόσο, ενδέχεται να προλάβουν το επόμενο ματς.