20η αγωνιστική

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΑΚΡΙΝΓΚΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Μπαρνέτ με σκορ 1-0, στα πλαίσια του δεύτερου γύρου για το FA Cup. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Χάμιλτον στο 84’.

Καλή εμφάνιση και δεύτερη σερί πρόκριση για την Άκρινγκτον σε διοργάνωση κυπέλλου. Είχε τον έλεγχο στο ματς, δημιούργησε ευκαιρίες και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ στα τελευταία λεπτά. Η αμυντική της λειτουργία ήταν υποδειγματική, μην επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν την εστία της.

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί που έχει δημιουργήσει θέλει να δώσει, έχοντας ψυχολογία στα ύψη ύστερα από τις προκρίσεις που κατάφερε να πάρει τόσο στο Λιγκ Τρόφι, όσο και στο FA Cup. Δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι, έχει δείξει βελτίωση στην εικόνα της, ειδικά αμυντικά, έχοντας διατηρήσει ανέπαφη την εστία της στις τελευταίες τρεις αναμετρήσεις της. Παράλληλα σκοράρει με συνέπεια σχεδόν σε όλα τα παιχνίδια της και σήμερα μπορεί κάλλιστα να εκμεταλλευτεί τους πολλούς κενούς χώρους που αφήνει η αντίπαλός της ώστε να το συνεχίσει. Θετικό το ότι δεν ταλαιπωρείται από τραυματισμούς, ενώ δεν έχει και κανενός άλλου είδους απουσία.

Άκρινγκτον Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΟΞΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Έξετερ με σκορ 4-1, στα πλαίσια του δεύτερου γύρου για το FA Cup. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Τέιλορ στο 9’ και ισοφαρίστηκαν από τον Μποντίν στο 79’. Το 3-0 πέτυχε ο Μπράναγκαν στο 85’ και το 4-0 ο Μποντίν με δεύτερο προσωπικό γκολ στο 88’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τζέι στο 89’.

Τρομερή εμφάνιση και εμφατική νίκη για την Όξφορντ κόντρα στην Έξετερ. Κυριάρχησε από νωρίς στο ματς, καταφέρνοντας να πάρει από τα πρώτα κιόλας λεπτά προβάδισμα στο σκορ. Στην επανάληψη και κυρίως στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο ρυθμός αυξήθηκε και υπήρξαν πολλοί κενοί χώροι, με αποτέλεσμα να «καθαρίσει» την υπόθεση πρόκριση.

Μια αντίστοιχα αποτελεσματική εμφάνιση θέλει ιδανικά να κάνει σήμερα, μπαίνοντας ξανά στο δρόμο των νικών στο πρωτάθλημα. Πάρα πολλά τα προβλήματά της αμυντικά, δεν μοιάζει ικανή να τα λύσει και αυτό της δυσκολεύει σε πολλές περιπτώσεις την προσπάθειά της για θετικό αποτέλεσμα, παρ’ όλο που σκοράρει με συνέπεια. Αχίλλειος πτέρνα οι εκτός έδρας αγώνες για κείνη, αφού δεν μπορεί να σταματήσει να δέχεται γκολ. Γνωρίζει πως σήμερα θα έχει δύσκολο έργο, αφού η αντίπαλός της βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και δύσκολα θα της επιτρέψει να επιβάλλει το ρυθμό της στο ματς. Δύο απουσίες αναμένεται να έχει, με τους τραυματίες Μέρφι και Γουάιλντσκατ να μένουν εκτός.