6η Αγωνιστική

ΑΚΙΣΑΣΠΟΡ

Εκτός έδρας δεν το ‘χει. Το επιβεβαίωσε και την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στην κακή φέτος Κόνιασπορ, από την οποία ηττήθηκε με 2-0. Έδειξε λίγα πράγματα, βρέθηκε από το 18’ πίσω στο σκορ, ενώ στη συνέχεια δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλο της, με την Κόνιασπορ να “κλειδώνει” στο 73’ τη νίκη. Χωρίς νίκη μακριά από την έδρα της η Ακίσασπορ, μετράει αντίθετα δυο ήττες και μια ισοπαλία. Αντίθετα εμφανίζεται πανίσχυρη στο “σπίτι” της, όπου έχει κάνει το 3/3 και υποδέχεται τη Φενερμπαχτσέ με στόχο να κόψει βαθμούς από την αντίπαλο της. Φυσικά στο πλευρά της θα έχει για ακόμη ένα παιχνίδι τον κόσμο της που εξάντλησε τα εισιτήρια και θα στηρίξει έμπρακτα την προσπάθεια της Ακίσασπορ. Απουσίες δεν αναφέρθηκαν και θα παραταχθεί πλήρης κόντρα στη Φενέρ.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 2-0 από την Κόνιασπορ γνώρισε η Ακίσασπορ την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: Over 2,5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

Το Ακίσασπορ – Φενερμπαχτσέ παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

Υποδέχθηκε το περασμένο Σάββατο την Μπεσίκτας στο “Σουκρού Σαράτσογλου” σε ένα ντέρμπι με τα… όλα του και νικήτρια με 2-1 τη Φενέρ. Δυνατό παιχνίδι, με πολλές ευκαιρίες από τις δυο ομάδες, νεύρα και αμφισβητούμενες φάσεις, τη στιγμή που αμφότερες τελείωσαν το πρώτο μέρος με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής των Νέτο και Κουαρέσμα και ενώ η Φενέρ είχε προηγηθεί στο 20’ με αμφισβητούμενο πέναλτι. Το σκληρό παιχνίδι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπεσίκτας έμεινε στο 85’ με εννέα παίκτες και ο Γιάνσεν στο 86’ με πέναλτι έκανε το 2-0 για τη Φενέρ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Μπεσίκτας μείωσε σε 2-1 και ενώ στο 88’ η Φενέρ έμεινε με εννέα παίκτες λόγω της αποβολής του Κοϊμπάσι. Οι αποβολές φυσικά δεν τελείωσαν εκεί, αφού στις καθυστερήσεις ο μέσος της Μπεσίκτας Οζιακούπ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

Μια… επεισοδιακή νίκη για το συγκρότημα του Κοτσαμάν, που ήταν η δεύτερη σερί στο πρωτάθλημα, αλλά και η τρίτη στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές. Στο -5 από την κορυφή, θέλει να καλύψει τη διαφορά, γνωρίζοντας πως έχει σήμερα δύσκολη αποστολή σε μια ισχυρή έδρα. Αμυντικά η Φενερμπαχτσέ προβληματίζει, έχει δεχθεί γκολ και στα τρία πρώτα παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, όπου επιβεβαιώθηκε το G/G και over 2,5. Πολλές και σημαντικές οι απουσίες για το σημερινό παιχνίδι, εκτός βρίσκονται οι τιμωρημένοι Σόουζα, Κοϊμπάσι και Νέτο, ο τραυματίας Φαν Πέρσι, αλλά και ο Ντιράρ.

Προηγούμενο ματς: Με 2-1 επικράτησε της Μπεσίκτας η Φενέρ την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: g/g και over 2,5 τα έξι τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Goalbet).