Στον πρώτο γύρο: Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Χόφενχαϊμ 0-0

* Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης γνώρισε την ήττα στα πέντε τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Χόφενχαϊμ διατήρησε ανέπαφη την εστία της στα τρία τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Άιντραχτ Φρανκφούρτης σε όλες τις διοργανώσεις.

* Σημειώθηκε under 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της Χόφενχαϊμ με αντίπαλο την Άιντραχτ Φρανκφούρτης σε όλες τις διοργανώσεις.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ

Αφού δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Αμβούργου (2-1 εκτός έδρας) στις 8 του μηνός η Χόφενχαϊμ επικράτησε της Γκλάντμπαχ (5-3 εντός έδρας), ενώ την προηγούμενη βδομάδα μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Κολωνία (1-1 εκτός έδρας). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 58’ με τον Μπίτενκορτ. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντεμιρμπάι. Αήττητο παραμένει το συγκρότημα του Νάγκελσμαν στις 15 συνολικά εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε δέκα νίκες και πέντε ισοπαλίες (34-14 τα γκολ).

Η τελευταία εντός έδρας νίκη του επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης χρονολογείται στις 12 Δεκεμβρίου του 2014 (3-2) για το πρωτάθλημα της Μπουντεσλίγκα. Με τους 55 βαθμούς που συγκέντρωσε η ομάδα από το Σίνσχαϊμ συνεχίζει να δίνει μάχη για κατάκτηση της τρίτης θέσης της κατάταξης, η οποία οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν. «Θέλουμε να πανηγυρίσουμε τη νίκη κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης για να διασφαλίσουμε σε μεγάλο βαθμό την κατάκτηση της τέταρτης θέσης του πρωταθλήματος», υπογράμμισε μεταξύ άλλων στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Χόφενχαϊμ.

Εξαιρετικά αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή του Κράμαριτς, αλλά κι αυτή του Ραπ. Την ποινή τιμωρίας του εξέτισε ο Χούμπνερ, ο οποίος θα πάρει και πάλι φανέλα βασικού επιστρέφοντας στην αμυντική τριάδα της Χόφενχαϊμ. Από εκεί και πέρα ο Καντεράμπεκ ξεπέρασε πλήρως το πρόβλημα τραυματισμού που αντιμετώπιζε κι αναμένεται να πάρει τη θέση του Τόλιαν στο κέντρο του αγωνιστικού χώρου.

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Κολωνία και Χόφενχαϊμ στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (1-1), στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Χόφενχαϊμ επικράτησε στα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (βρήκαμε τη νίκη της Χόφενχαϊμ στην Interwetten σε απόδοση 1.55)

Το Χόφενχαϊμ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης παίζει στην Interwetten

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ

Κόντρα σε όλα τα προγνωστικά η Άιντραχτ Φρανκφούρτης κατάφερε να πανηγυρίσει την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Ντόρτμουντ στις 27 Μαΐου, επικρατώντας εκτός έδρας στη διαδικασία των πέναλτι με 7-6 (1-1 η κανονική διάρκεια και η παράταση) της Γκλάντμπαχ μεσοβδόμαδα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το εκπληκτικό σουτ του Τάβαθα στο 15’. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Χόφμαν. Στη διαδικασία των πέναλτι μοιραίοι για την Γκλάντμπαχ αναδείχθηκαν οι Κρίστενσεν και Σο, με τον Χργκότα να «σφραγίζει» την πρόκριση για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Στο πρωτάθλημα μετά από δέκα ολόκληρες αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε τρεις ισοπαλίες κι επτά ήττες, το συγκρότημα του Κόβατς επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών την προηγούμενη βδομάδα. Πιο συγκεκριμένα επικράτησε εντός έδρας με 3-1 της Άουγκσμπουργκ. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 9’ με τον Γκουβελέουφ. Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 78’ ο Φαμπιάν ισοφάρισε σε 1-1 για τους γηπεδούχους.

Τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’ ο ίδιος ποδοσφαιριστές έβαλε μπροστά την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, προτού ο Ρέμπιτς διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Στις πέντε τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «αετοί» για την ίδια διοργάνωση γνώρισαν ισάριθμες ήττες. Στις τέσσερις δεν κατάφεραν να σκοράρουν, ενώ στις τρεις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. «Έχουμε αποδεκατιστεί (σ.σ. μιλάει για τις πολλές απουσίες ποδοσφαιριστών), ωστόσο όσοι κληθούν να αγωνιστούν κόντρα στη Χόφενχαϊμ είμαι σίγουρος πως θα τα πάνε καλά», τόνισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Προηγούμενο ματς: Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επικράτησε εκτός έδρας στη διαδικασία των πέναλτι με 7-6 (1-1 η κανονική διάρκεια και η παράταση) της Γκλάντμπαχ, στο πλαίσιο των ημιτελικών του Κυπέλλου Γερμανίας.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της Άιντραχτ Φρανκφούρτης για το πρωτάθλημα.