Στον πρώτο γύρο: Βόλφσμπουργκ – Χέρτα 2-3

* Σημειώθηκε goal-goal στα τρία από τα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Βόλφσμπουργκ για το πρωτάθλημα.

* Η Βόλφσμπουργκ σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα οχτώ από τα δέκα τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο τη Χέρτα σε όλες τις διοργανώσεις.

ΧΕΡΤΑ

Μόλις τρεις βαθμούς κατάφερε να συγκεντρώσει η Χέρτα στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Νταρντάι επικράτησε της Άουγκσμπουργκ (2-0 εντός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Κολωνία (4-2 εκτός έδρας), Χόφενχαϊμ (3-1 εντός έδρας), Γκλάντμπαχ (1-0 εκτός έδρας) και Μάιντς (1-0 εκτός έδρας).

Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με αυτογκόλ ο Μπρουκς. Στις επτά τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι πρωτευουσιάνοι για την ίδια διοργάνωση σημείωσαν πέντε νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα. Στις τέσσερις διατήρησαν ανέπαφη την εστία τους, ενώ στις πέντε σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. Η τελευταία εντός έδρας νίκη τους επί της Βόλφσμπουργκ σε όλες τις διοργανώσεις χρονολογείται πριν από περίπου τρία χρόνια, και πιο συγκεκριμένα στις 24 Σεπτεμβρίου του 2014 (1-0).

«Ο Ιμπίσεβιτς θα δώσει κανονικά το “παρών” στην αναμέτρηση με τη Βόλφσμπουργκ», τόνισε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο Παλ Νταρντάι. Θυμίζουμε πως ο 32χρονος Βόσνιος επιθετικός, ο οποίος σημείωσε έντεκα γκολ σε 27 συμμετοχές στο πρωτάθλημα, είχε χτυπήσει στο αριστερό γόνατο την προηγούμενη Τρίτη. «Χρειαζόμαστε ακόμα τρεις νίκες στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές του πρωταθλήματος», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής του συλλόγου.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 1-0 γνώρισε η Χέρτα από τη Μάιντς, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της Χέρτα για το πρωτάθλημα (δες το στην Betshop)

Κάνε Like και Μπες στην Κλήρωση για 500€ Paysafecards

Το Χέρτα – Βόλφσμπουργκ παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας (Κλικ Εδώ)

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε η Βόλφσμπουργκ μετά από τρεις αγωνιστικές στο πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε μία ισοπαλία και δύο ήττες. Πιο συγκεκριμένα αφού μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Λεβερκούζεν (3-3 εκτός έδρας), και δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Φράιμπουργκ (1-0 εντός έδρας) και Σάλκε (4-1 εκτός έδρας), το συγκρότημα του Γιόνκερ επικράτησε εντός έδρας με 3-0 της Ίνγκολσταντ την προηγούμενη βδομάδα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το αυτογκόλ του Σούτνερ. Στο 68’ ο Μαλί διπλασίασε τα τέρματά τους, ενώ δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’ ο Γκόμεζ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Με το γκολ που σημείωσε ο 31χρονος Γερμανός επιθετικός, Μάριο Γκόμεζ, έφτασε συνολικά τα 14 σε 28 συμμετοχές του στο πρωτάθλημα. Στις έξι τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «λύκοι» για την ίδια διοργάνωση πανηγύρισαν μόλις μία νίκη, αυτή κόντρα στη Λειψία (1-0) στις 11 Μαρτίου.

Στις υπόλοιπες σημείωσαν δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες. Στις τρεις σημειώθηκε no-goal, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. «Η Χέρτα έχει ένα πολύ καλό ρεκόρ στην έδρα της, παρόμοιο με αυτό της Λειψίας. Προβλέπω μία πολύ συναρπαστική αναμέτρηση. Θα πρέπει να πραγματοποιήσουμε μία πολύ καλή εμφάνιση για να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα σε αυτήν», υπογράμμισε μεταξύ άλλων στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Βόλφσμπουργκ. Περίπου 2.000 οπαδοί αυτής θα δώσουν το «παρών» στις κερκίδες του «Olympiastadion Berlin».

Προηγούμενο ματς: Η Βόλφσμπουργκ επικράτησε εντός έδρας με 3-0 της Ίνγκολσταντ, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Βόλφσμπουργκ για το πρωτάθλημα.