*Στον πρώτο γύρο: Αλκμάαρ – Βίλεμ 2-0

ΒΙΛΕΜ

«Κλοπή» έκανε η Βίλεμ την περασμένη εβδομάδα στο Άρνεμ, όπου αντιμετώπισε τη φορμαρισμένη Φίτεσε. Έπαιξε «ταμπούρι» απ’ το πρώτο λεπτό, ευτύχησε να έχει σε καλή ημέρα τον γκολκίπερ Λάμπρου, ο οποίος κατέβασε «ρολά» και κρατούσε την ομάδα του μέσα στο ματς. Απ’ το πουθενά ήρθε το 0-1 στο 84’, το τελικό 0-2 έγινε στις καθυστερήσεις για να χαρίσει στη Βίλεμ μια αναπάντεχη νίκη, η οποία αποτέλεσε την καλύτερη απάντηση μετά το εντός έδρας 1-3 απ’ τη Χέρακλες. Στους 25 πόντους ανέβηκαν οι γηπεδούχοι, είναι στο +6 απ’ την τελευταία τριάδα της βαθμολογίας, απόσταση που δεν τους εξασφαλίζει, αλλά προς το παρόν τους παρέχει ασφάλεια. Στο 2-1-2 το ρεκόρ τους στα τελευταία πέντε εντός έδρας παιχνίδια, σήμερα θέλουν να εκμεταλλευτούν την κόπωση που σίγουρα θα έχει η Αλκμάαρ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 0-2 για τη Βίλεμ κόντρα στη Φίτεσε.

Στατιστικό: Από 3/4 εντός έδρας Over 2,5 προέρχεται η Βίλεμ (παίξτο στην Goalbet).

Το Βίλεμ – Αλκμάαρ παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΑΛΚΜΑΑΡ

«Αντίο» στην Ευρώπη είπε την Πέμπτη η Αλκμάαρ, καθώς το εντός έδρας 1-4 απ’ τη Λυών δεν της αφήνει ελπίδες ενόψει της ρεβάνς της ερχόμενης εβδομάδας. Αδικείται απ’ τις διαστάσεις που πήρε το σκορ, ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν άξιζε να πάρει κάτι περισσότερο απ’ την ήττα. Δίνει προτεραιότητα πλέον αποκλειστικά στο πρωτάθλημα, όπου θέλει να διεκδικήσει μέχρι τέλους την 4η θέση, την οποία καταλαμβάνει έπειτα από 22 αγωνιστικές. Έρχεται από σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 1-2 επί της Χέρενφεν την Κυριακή, αποτέλεσμα που την επανέφερε στην τετράδα, αλλά με πολύ μικρή απόσταση απ’ τις διώκτριες ομάδες. Αποδοτική εκτός έδρας η Αλκμάαρ, έρχεται από τρεις νίκες στις τέσσερις τελευταίες εξόδους της.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-4 για την Αλκμάαρ κόντρα στη Λυών για το Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: 8/12 εκτός έδρας 2-3 Goal μετράει η Αλκμάαρ.