* Αήττητη η Τότεναμ στις τελευταίες 10 συναντήσεις με τη Γουότφορντ, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (7-3-0).

* Η Τότεναμ έχει κερδίσει τα τέσσερα τελευταία ματς πρωταθλήματος που έδωσε ανήμερα Πρωτοχρονιά.

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ

Να ξεπεράσει το πλήθος απουσιών θέλει η Γουότφορντ στο σημερινό ματς-πρόκληση κόντρα στην Τότεναμ, προκειμένου να φανεί αξιόμαχη. Δεν είναι φορμαρισμένοι οι “χόρνετς” τον τελευταίο καιρό, έχοντας ηττηθεί στα 4/6 παιχνίδια τους (1-1-4 το σερί). Ταυτόχρονα, όμως, μετρούν μόνο μία ήττα στην τελευταία επτάδα αγώνων πρωταθλήματος μέσα στο “σπίτι” τους (4-2-1). Ο Ματσάρι ήθελε να ξεκουράσει τον “μπόμπερ” Ντίνι απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας, όμως ο τραυματισμός του Μπεχράμι κατέστησε επιτακτική την αλλαγή. Μάλιστα, ο ικανότατος επιθετικός ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 1-1, σημειώνοντας το 100ο του γκολ με τη φανέλα της ομάδας.

Συμπλήρωσε κάρτες και χάνει το σημερινό ματς ο αμυντικός Μπρίτος, ενώ τραυματίστηκε κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας και θα λείχει σήμερα ο μέσος Μπεχράμι. Από τραυματισμούς υποφέρουν, επίσης, ο αμυντικός Γιάνμαατ και ο επιθετικός Σαξές Ισαάκ. Σταθερά… στα πιτς οι Μαριάπα, Τζα Τζετζέ, Περέιρα και Οκάκα.

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο ισόπαλο 1-1 στην εντός έδρας συνάντηση με την Κρίσταλ Πάλας. Μπήκε πίσω στο σκορ στο 26ο λεπτό και ισοφάρισε στο 71′ με εύστοχο πέναλτι του Ντίνι. Η Πάλας είχε αστοχήσει σε εκτέλεση πέναλτι στο 37′.

Στατιστικό: Μόλις μία ήττα στα επτά τελευταία εντός έδρας ματς πρωταθλήματος (4-2-1).

Το Γουότφορντ – Τότεναμ παίζει στην Betshop

ΤΟΤΕΝΑΜ

Η Τότεναμ, από την πλευρά της, προέρχεται από την επιβλητική εμφάνιση μέσα στο “Σεντ Μέρις”, που συνδυάστηκε με την τρίτη συνεχόμενη νίκη της σε επίπεδο πρωταθλήματος. Το 1-4 επί της Σαουθάμπτον πήρε τη σκυτάλη από τα εντός έδρας τρίποντα επί των Χαλ (3-0) και Μπέρνλι) και τα “σπιρούνια” επιζητούν σημερινό διπλό και ταυτόχρονη γκέλα της Άρσεναλ, προκειμένου να μπουν στην τετράδα. Βέβαια, η νίκη της Τετάρτης είναι η μοναδική στα τελευταία εννιά εκτός έδρας παιχνίδια τους για όλες τις διοργανώσεις (1-4-4).

Συμπλήρωσαν κάρτες και χάνουν το σημερινό ματς ο κεντρικός αμυντικός Φερτόνγκεν και ο δεξιός μπακ Γουόκερ, ενώ παραμένει στα πιτς ο εξτρέμ Λαμέλα. Έτσι… καθίσταται επιτακτική η ενεργοποίηση του Αλντερβάιρελντ, που θα “σφίξει τα δόντια” και θα αγωνιστεί, παρά την ασθένεια από την οποία υποφέρει.

Προηγούμενο ματς: Έφυγε με το εμφατικό 1-4 από την έδρα της Σαουθάμπτον. Μπήκε πίσω στο σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, για να ισοφαρίσει με τον Ντέλε Άλι στο 19′. Ο Κέιν έκανε την ανατροπή στο 52′ και οι γηπεδούχοι είχαν αποβολή πέντε λεπτά αργότερα για πέναλτι (στο οποίο αστόχησε ο Κέιν). Το 1-3 από τον Σον στο 85′, το τελικό 1-4 από τον Ντέλε Άλι στο 87′.

Στατιστικό: Over 2,5 τα 6/7 τελευταία ματς πρωταθλήματος (παίξτο στην Betshop).