ΟΥΝΙΟΝ ΕΣΠΑΝΙΟΛΑ

Σε αντίθεση με το αμέσως προηγούμενο εκτός έδρας παιχνίδι της απέναντι στην Ουατσιπάτο, όπου χρειάστηκε… τόνους τύχης προκειμένου να φύγει με την ισοπαλία, αφού έφτασε σε δύο γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο και «έκλεψε» ουσιαστικά τον βαθμό από την αντίπαλό της,  στο δεύτερο σερί εκτός με την Έβερτον, ήταν πολύ καλή. Πίεσε από το ξεκίνημα, αλλά δέχθηκε ένα γκολ εντελώς κόντρα στη ροή της αναμέτρησης στο 17’.

Δεν φάνηκε να επηρεάζεται ιδιαίτερα ψυχολογικά, καθώς συνέχισε να επιτίθεται ορθολογικά και να προσπαθεί να φτάσει στην ισοφάριση. Πράγματι, έφτασε τουλάχιστον τρεις φορές πολύ κοντά στο να τα καταφέρει, αλλά «έπεσε» πάνω σε έναν εξαιρετικό τερματοφύλακα, που της το στερούσε συνεχώς. Τα κατάφερε, τελικά, στο 74’ και παρά την προσπάθεια της να φέρει «τούμπα» το παιχνίδι στα υπολειπόμενα λεπτά, δεν τα κατάφερε, αρκούμενη στο βαθμό της ισοπαλίας.

Ικανοποιημένος από την εμφάνιση, όχι όμως και από το αποτέλεσμα, το οποίο θα μπορούσε κάλλιστα να είναι νικηφόρο και να της δώσει… φτερά, δήλωσε ο προπονητής της, Μάρτιν Παλέρμο. Ο σπουδαίος παλαίμαχος Αργεντινός καλείται να βρει λύση στην απουσία του βασικότατου μεσοεπιθετικού Ερνάντες, ο οποίος είχε δώσει το «παρών» σε όλα τα παιχνίδια πρωταθλήματος ως σήμερα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 απέναντι στην Έβερτον.

Στατιστικό: Αήττητη στα τελευταία 10 παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

Ο’ ΧΙΓΚΙΝΣ

Σαν να μη συνέβη ποτέ ο αποκλεισμός της από τη συνέχεια του Κόπα Σουνταμερικάνα, μεσοβδόμαδα, από τους Γουόντερερς του Μοντεβιδέο. Ψυχολογικά, είναι δεδομένο πως της στοίχισε, αφού και ανώτερη ήταν στα δύο παιχνίδια, αλλά και έχασε την πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι.

Στο πρωτάθλημα, όμως, έδειξε ανεπηρέαστη υποδεχόμενη την Τεμούκο και πέτυχε να διατηρηθεί ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα, όντας, άλλωστε, αήττητη μετά από τέσσερα παιχνίδια. Παρουσιάστηκε πολύ καλή και πολύ «διαβασμένη» από το ξεκίνημα, «κλείνοντας» καλά όλα τα «ατού» της αντιπάλου της. Μάλιστα, δεν έδειξε να αγχώνεται ιδιαίτερα από το γεγονός ότι παρά τις ευκαιρίες που δημιουργούσε συνεχώς, το γκολ δεν ερχόταν και ο αντίπαλος τερματοφύλακας έδειχνε… ανίκητος. Εν τέλει, όμως, αποδόθηκε ποδοσφαιρική δικαιοσύνη, καθώς σε μια από τις τελευταίες της επιθέσεις, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε αυτό που πραγματικά άξιζε, σκοράροντας και επικρατώντας με 1-0 της Τεμούκο που δεν μέτρησε ούτε μια τελική στην εστία της. «Επιβράβευση για την υπομονή, την επιμονή, την προσπάθεια και το σχέδιο» χαρακτήρισε τη νίκη στις καθυστερήσεις ο προπονητής της, Κριστιάν Αράν.

Το μοναδικό αγωνιστικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει, έχει να κάνει με τη δυσκολία της να φτάνει στο εύκολο γκολ, που ίσως της στοιχίσει στη συνέχεια των επίσημων υποχρεώσεων της. Παραμένει εκτός αγωνιστικής δράσης ο σημαντικός επιθετικός Καλάντρια.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Τεμούκο.

Στατιστικό: Αήττητη στα 14/15 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.