Στον πρώτο γύρο: Σασουόλο – Ουντινέζε 1-0

* Σημειώθηκε over 2,5 στα τρία από τα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Σασουόλο για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε no-goal στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της Ουντινέζε για το πρωτάθλημα.

* Η Σασουόλο παραμένει αήττητη στα πέντε τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Ουντινέζε σε όλες τις διοργανώσεις.

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ

Στις επτά τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα η Ουντινέζε πανηγύρισε μόλις μία νίκη, αυτή με αντίπαλο τη Μίλαν (2-1 εντός έδρας) στις 29 Ιανουαρίου. Στις υπόλοιπες το συγκρότημα του Ντελ Νέρι σημείωσε δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Αφού μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Κιέβο (0-0 εκτός έδρας) η Ουντινέζε γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 3-0 από τη Φιορεντίνα την προηγούμενη βδομάδα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Μπόρχα Βαλέρο. Στο 62’ ο Μπαμπακάρ διπλασίασε τα τέρματά τους, προτού ο Μπερναντέσκι ευστοχήσει σε εκτέλεση πέναλτι δέκα λεπτά πριν το τέλος των 90’, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

Στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «μπιανκονέρι φριουλιάνι» για την ίδια διοργάνωση σημείωσαν τρεις νίκες και δύο ήττες. Στις τρεις σημειώθηκε no-goal, ενώ παράλληλα σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. Η τελευταία εντός έδρας νίκη της Ουντινέζε επί της Σασουόλο σε όλες τις διοργανώσεις χρονολογείται στις 23 Μαρτίου του 2014 (1-0). Όπως ανακοίνωσε κι επίσημα η Ουντινέζε έλυσε τη συνεργασία της με τον Λόντι (ΜΕ). «Θέλουμε να εξιλεωθούμε για την ήττα που γνωρίσαμε στη Φλωρεντία την προηγούμενη βδομάδα. Κόντρα στη Σασουόλο θα δώσουμε μία πολύ δύσκολη μάχη», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Ουντινέζε.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 3-0 γνώρισε η Ουντινέζε από τη Φιορεντίνα, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Ουντινέζε αδυνατεί να σκοράρει στα πέντε από τα επτά τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (παίξτο στην Magicbet)

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΣΑΣΟΥΟΛΟ

Τρεις νίκες και δύο ήττες είναι ο απολογισμός της Σασουόλο στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Ντι Φραντσέσκο επικράτησε των Παλέρμο (4-1 εντός έδρας), Πεσκάρα (3-1 εκτός έδρας) και Τζένοα (1-0 εκτός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Γιουβέντους (2-0 εντός έδρας) και Κιέβο (3-1 εντός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Μάτρι στο 24’, κι ενώ αγωνίζονταν με δέκα ποδοσφαιριστές μόλις από το 3’, λόγω της απευθείας αποβολής του Λεσέρτ. Πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, και πιο συγκεκριμένα στο 39’ ο Ινγκλέσε ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής έστειλε άλλες δύο φορές την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα (56’, 67’), διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Στις 12 συνολικά εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «νεροβέρντι» για την ίδια διοργάνωση σημείωσαν τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και επτά ήττες (19-23 τα γκολ). Στις 24 Μαΐου του 2015 χρονολογείται η τελευταία εκτός έδρας νίκη της Σασουόλο επί της Ουντινέζε σε όλες τις διοργανώσεις (1-0). «Η κατοχή είναι το μεγάλο όπλο για την Ουντινέζε. Εμείς θα πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι και συμπαγείς για να διεκδικήσουμε ένα θετικό αποτέλεσμα», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Σασουόλο.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 3-1 γνώρισε η Σασουόλο από την Κιέβο, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε goal-goal στα δέκα από τα έντεκα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Σασουόλο για το πρωτάθλημα.