Στον πρώτο γύρο: Κιέβο – Τζένοα 0-0

* Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Τζένοα για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της Κιέβο για το πρωτάθλημα.

* Η Κιέβο δέχθηκε τουλάχιστον δύο γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΤΖΕΝΟΑ

Σε μεγάλους μπελάδες έχει μπει η Τζένοα, καθώς με τους 30 βαθμούς που συγκέντρωσε πέντε αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος βρίσκεται στο +6 από την Κροτόνε και την επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα. Το συγκρότημα του Τζούριτς αγνοεί τη νίκη εδώ κι έξι αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε μία ισοπαλία και πέντε ήττες. Πιο συγκεκριμένα μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Λάτσιο (2-2 εντός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Σαμπντόρια (1-0 εντός έδρας), Μίλαν (1-0 εκτός έδρας), Αταλάντα (5-0 εντός έδρας), Ουντινέζε (3-0 εκτός έδρας) και Γιουβέντους (4-0 εκτός έδρας).

Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 17’ με το αυτογκόλ του Μουνιόζ, ενώ ένα λεπτό αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ντιμπάλα. Στο 41’ ο Μάντζουκιτς έκανε το 3-0 με υπέροχο σουτ από πλάγια θέση. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 64’ ο Μπονούτσι μετά από πανέμορφη ατομική προσπάθεια.

Στις οχτώ τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «γκριφόνι» για την ίδια διοργάνωση σημείωσαν τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες. Στις τέσσερις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ σε ισάριθμες δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Την περασμένη σεζόν επικράτησαν εντός έδρας με 3-2 της Κιέβο για το πρωτάθλημα (18/10/15). «Οι στιγμές που περνάμε είναι πέρα για πέρα σημαντικές. Θα πρέπει να παραμείνουμε ενωμένοι. Θέλουμε τη νίκη κόντρα στην Κιέβο», τόνισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Τζένοα.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 4-0 γνώρισε η Τζένοα από τη Γιουβέντους, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Τζένοα αδυνατεί να σκοράρει στα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (δες το στον Novibet)

Δείτε τα Προγνωστικά Serie A (Κλικ εδώ)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

ΚΙΕΒΟ

Από πέντε σερί ήττες προέρχεται στο πρωτάθλημα η Κιέβο, η οποία υποχώρησε ακόμα περισσότερο στο βαθμολογικό πίνακα. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Μαράν δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Μπολόνια (4-1 εκτός έδρας), Κροτόνε (2-1 εντός έδρας), Γιουβέντους (2-0 εκτός έδρας), Κάλιαρι (4-0 εκτός έδρας) και Τορίνο (3-1 εντός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν επτά λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Λιάγιτς.

Στο 56’ ο Ζαπακόστα διπλασίασε τα τέρματά τους, προτού οι γηπεδούχοι μειώσουν σε 2-1 με τον Πελισιέρ στο 65’. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε δέκα λεπτά αργότερα ο Ιάγκο Φαλκέ. Τέσσερις ήττες γνώρισαν τα «ιπτάμενα γαϊδουράκια» στις ισάριθμες τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για την ίδια διοργάνωση. Στις δύο δεν κατάφεραν να σκοράρουν, ενώ στις τρεις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ.

Η τελευταία εκτός έδρας νίκη τους επί της Τζένοα χρονολογείται στις 15 Μαρτίου του 2015 (2-0) για το πρωτάθλημα της Σέριε Α. «Η περίοδος που περνάμε είναι πάρα πολύ δύσκολη. Παρόλα αυτά είμαι πεπεισμένος πως θα βγούμε από αυτή την κατάσταση δουλεύοντας όλοι μαζί ενωμένοι, όπως κάναμε πάντα. Θέλω να δουλέψω και να βελτιωθώ ακόμα περισσότερο», υπογράμμισε στην επίσημη ιστοσελίδα της Κιέβο ο Ινγκλέσε (ΕΠ).

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 3-1 γνώρισε η Κιέβο από την Τορίνο, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Κιέβο γνώρισε την ήττα στα πέντε τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.