ΤΡΑΝΣ ΝΑΡΒΑ

Μακριά από τη νίκη γα τρίτο διαδοχικό παιχνίδι παρέμεινε η Τρανς Νάρβα, έχοντας απολογισμό μια ισοπαλία και δυο ήττες σε αυτό το αρνητικό σερί της. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άνταμ Κουζγιάεβ φιλοξενήθηκε από την Ταλίν Ινφονέτ, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 2-1. Το μοναδικό τέρμα των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι, σημείωσε ο Σκίνγιοφ στο 74ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος και το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε η ομάδα του λίγα λεπτά νωρίτερα. Με την ήττα της αυτή, η Τρανς Νάρβα βρίσκεται πλέον στην 7η θέση της βαθμολογίας, όπου και μετράει 14 βαθμούς σε ισάριθμα παιχνίδια, με τέρματα 18 υπέρ και 27 κατά. Εντός έδρας μετράει μόλις μια νίκη σε εννέα αντίστοιχα παιχνίδια, έχοντας ακόμη τέσσερις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Σκληρή δουλειά θεωρεί ως το αντίδοτο για να αλλάξει η εικόνα της ομάδας του, ο Κουζγιάεβ, αναγνωρίζοντας πως έχει εξαιρετικά δύσκολο έργο σήμερα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Ταλίν Ινφονέτ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΦΛΟΡΑ ΤΑΛΙΝ

Αήττητη για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι πρωταθλήματος κατάφερε να παραμείνει η Φλόρα Ταλίν, μετρώντας τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες, έχοντας διατηρήσει ανέπαφη την εστία της στα τέσσερα από αυτά. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Νόρμπερτ Χαρτ φιλοξένησε την Τάρτου Ταμέκα, με την οποία και μοιράστηκε από ένα βαθμό, καθώς καμία από τις δυο ομάδες δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Εξακολουθεί έτσι να βρίσκεται μόνη στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, όπου και μετράει 25 βαθμούς μετά από 15 παιχνίδια. Αήττητη στα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της, με απολογισμό δυο νίκες και δυο ισοπαλίες. Το περασμένο Σάββατο αντιμετώπισε την Σιλαμάε Καλέφ, στον τελικό του κυπέλλου, της οποίας και επικράτησε με 3-0 στην παράταση, χάρη στα τέρματα των Σάπινεν (102′), Γκούσεφ (105′) και Τουκιάινεν (107′).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Σιλαμάε Καλέφ για το Κύπελλο.

Στατιστικό: N/G τα έξι από τα εφτά τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.