ΤΡΑΝΜΙΡ

Την πρώτη της εντός έδρας νίκη μετά από δυο ήττες θέλει να πανηγυρίσει στο σημερινό παιχνίδι η Τρανμίρ, αποχαιρετώντας θετικά τη σεζόν, παρόλο που δεν κατάφερε να εξασφαλίσει μια θέση στα πλέι οφ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γκάρι Μπράμπιν φιλοξενήθηκε από την Ίστλιχ, στην έδρα της οποίας κατάφερε να πάρει τη νίκη με 0-1. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Νόργουντ, τρία λεπτά πριν από το φινάλε και ενώ όλα έδειχναν πως δεν θα υπάρξει νικητής στο παιχνίδι αυτό. Με τη νίκη της αυτή, η Τρανμίρ έφτασε τα δώδεκα παιχνίδια χωρίς ήττα μακριά από την έδρα της και παράλληλα διατηρήθηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας, ισοβαθμώντας στους 75 βαθμούς με την Ίστλιχ. Για να μπει στα πλέι οφ, πρέπει να επικρατήσει στο σημερινό παιχνίδι της Γκρίμσμπι και παράλληλα να ηττηθεί η Μπρέιντρι Τάουν, της οποίας και υπερτερεί σε ισοβαθμία.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Ίστλιχ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΓΚΡΙΜΣΜΠΙ

Επιστροφή στις ήττα για την ομάδα της Γκρίμσμπι, μετά από δυο αγωνιστικές, όπου και μετρούσε μια νίκη και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, το σύνολο του Πολ Χαρστ φιλοξένησε την Τσέστερ, από την οποία και ηττήθηκε με 1-2. Το μόνο που κατάφεραν στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο 83ο λεπτό με το τέρμα του Ντίσλεϊ. Παρά την ήττα της αυτή, η Γκρίμσμπι έχει ήδη εξασφαλίσει τη συμμετοχή στα πλέι οφ, ούσα και στην τρίτη θέση με 80 βαθμούς, όσους μετράει και η Ντόβερ Αθλέτικ. Η Γκρίμσμπι διαθέτει τη δεύτερη καλύτερη επίθεση της κατηγορίας, μετρώντας 82 τέρματα, δυο λιγότερα από την Τσέλτεναμ. Αήττητη στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της, μετρώντας δυο νίκες και μια ισοπαλία.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Τσέστερ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα έξι τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.