*Χωρίς νικητή τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Goal/Goal τα 6/8 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Κάλμαρ – Σίριους 2-2

ΣΙΡΙΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Έλφσμποργκ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 48ο λεπτό.

Από την τρίτη διαδοχική ήττα προέρχεται η Σίριους, μετά και από εκείνες κόντρα σε Μιάλμπι (2-3 εντός) και ΑΪΚ (0-1 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κρίστερ Ματίασον φιλοξενήθηκε από την Έλφσμποργκ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0. Έπαιξε πιο παθητικά και έκλεισε για τα καλά τους χώρους στην αντίπαλο της. Παρόλα αυτά, μια αδράνεια στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου την έφερε πίσω στο σκορ, προσπάθησε να αντιδράσει, όμως στην καλύτερη στιγμή της είχε δοκάρι.

Πέμπτη ήττα στις έξι τελευταίες στροφές, οπότε και είναι οριακά εκτός επικίνδυνης ζώνης. Επιπλέον, έμεινε άποντη στα τρία πιο πρόσφατα εντός της. Συμπλήρωσε κάρτες ο Άρον Μπιάρνασον και θα απουσιάσει από το σημερινό Σίριους – Κάλμαρ.

Σίριους Στατιστικά

*No Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα 3/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΑΛΜΑΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την ΑΪΚ, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε στο 31′ με τον Σκραμπ, δέχθηκε την ισοφάριση στο 58ο λεπτό. Έμεινε με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις, όταν και αποβλήθηκε ο Γκογιάνι.

Για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι πρωταθλήματος, η Κάλμαρ δεν πανηγύρισε τη νίκη. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χένρικ Γιένσεν υποδέχθηκε την ΑΪΚ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Ήταν αρκετά ορεξάτη, δημιουργησε φάσεις και στο μισάωρο πήρε το προβάδισμα. Συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, όμως είχε κενά στην άμυνα της κα μοιραία δέχθηκε την ισοφάριση, με το σκορ στην πορεία να μην αλλάζει, παρά τις όποιες προσπάθειες.

Είχε προηγηθεί η ήττα με 2-0 στην έδρα της Γκέτεμποργκ, ωστόσο εξακολουθεί να βρίσκεται σταθερά εντός της πρώτης εξάδας. Αγνοεί το διπλό στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της (0-2-2). Στη Λέχια Γκντανσκ θα συνεχίσει την καριέρα του ο μέσος Ελίας Όλσον.