* 13η αγωνιστική.

* G/G & over 2,5 οι 5/7 τελευταίες αναμετρήσεις τους.

* Η Ροσάριο Σεντράλ μετράει 3 διπλά στο “Μονουμεντάλ” την τελευταία δεκαετία, πιο πρόσφατο το 1-2 το 2022.

ΡΙΒΕΡ ΠΛΕΪΤ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 2-0 την Τάτσιρα στη Βενεζουέλα με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο από Μποσέλι (72’) και Φονσέκα (79’).

Μπήκε με τον τρόπο που ήθελε στο Λιμπερταδόρες, ένα καθαρό διπλό στη Βενεζουέλα. Πρώτη μαζί με τη Νασιονάλ Μοντεβιδέο στη βαθμολογία, υποδέχεται τους Ουρουγουανούς την επόμενη αγωνιστική και με ένα 2/2 αποκτά από πολύ νωρίς το προβάδισμα που θέλει, όχι μόνο για την πρόκριση αλλά και για την πρώτη θέση.

Στο Κόπα ντε λα Λίγκα έκανε τη ζώη της δύσκολη, αυτή τη στιγμή είναι εκτός πρώτης τετράδας. Με νίκη ωστόσο θα καταφέρει να μπει και αν μη τι άλλο να εξαρτάται από τον εαυτό της την τελευταία αγωνιστική, στην έδρα της αδιάφορης Ινστιτούτο.

Ρίβερ Πλέιτ Στατιστικά

* Δέχτηκε πρώτη γκολ στα 4/5 τελευταία, έκανε 2 ανατροπές.

* Χωρίς ισοπαλία στα 5 τελευταία, επιμέρους απολογισμός 3-0-2.

ΡΟΣΑΡΙΟ ΣΕΝΤΡΑΛ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 1-0 την Πενιαρόλ εντός για το Κόπα Λιμπερταδόρες με το γκολ του Κιντάνα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Μπήκε στο Λιμπερταδόρες ακριβώς όπως ήθελε με νίκη και μάλιστα επί της Πενιαρόλ με την οποία τα προγνωστικά λένε πως θα δώσει μάχη για τη δεύτερη θέση στον όμιλο, πίσω από το μεγάλο φαβορί, τη βραζιλιάνικη Ατλέτικο Μινέιρο. Αυτή θα αντιμετωπίσει την ερχόμενη εβδομάδα εκτός, αν δεν χάσει, τότε θέτει υποψηφιότητα ακόμα και για την πρωτιά.

Και μαθηματικά είναι πια βέβαιο πως δεν θα μπορέσει να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πέρυσι στα πλέι οφ, η ήττα της περασμένης αγωνιστικής από την Μπαράκας Σεντράλ με 1-2, εκτός από πρώτη εντός μετά από περίπου δύο χρόνια, ήταν και καταδικαστική. Αυτό της δίνει τη δυνατότητα να δει πιο χαλαρά αυτά τα παιχνίδια, έστω κι αν το συγκεκριμένο είναι με τη Ρίβερ στο “Μονουμεντάλ”.

Συσσώρευσε σημαντικά προβλήματα, κυριότερο αυτό του φορ Άμπελ Ερνάντες, ο οποίος υπέστη ρήξη τένοντα και θα απουσιάσει για μήνες.