*Στο Απερτούρα: Κερετάρο – Νεκάξα 1-2

ΝΕΚΑΞΑ

Το καλύτερο φετινό της αποτέλεσμα κατάφερε να πάρει η Νεκάξα, με την εκτός έδρας επικράτηση επί της Τιχουάνα, με 1-2, το βράδυ της Παρασκευής. Δυο τέρματα από τον Κλαούντιο Ριάνο εξασφάλισαν μια εντυπωσιακή νίκη για την ομάδα του Αλφόνσο Σόσα κόντρα σε μια πολύ δυνατή αντίπαλο, η οποία ήταν αήττητη στα δέκα από τα έντεκα τελευταία παιχνίδια μπροστά στο κοινό της και ήταν πρωτοπόρος στο πρωτάθλημα, μέχρι τότε. Έχοντας εξασφαλίσει πλέον την παραμονή της, στοχεύει σε μια επιστροφή στις θέσεις των πλέι οφ. Μέτρια η αμυντική της λειτουργία, έχοντας δεχθεί εφτά τέρματα, όμως έχει μόλις πέντε γκολ στο ενεργητικό της και θα πρέπει να σκοράρει πιο συχνά, εάν θέλει να φτάσει και πάλι στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Μεσοβδόμαδα, η Νεκάξα φιλοξένησε την Τζαγκουάρες για την τέταρτη αγωνιστική των ομίλων του κυπέλλου. Αν και προηγήθηκε μόλις στο δεκάλεπτο με το τέρμα του Εσπινδόλα, εν τέλει δεν κατάφερε να διατηρήσει αυτό το προβάδισμα της, καθώς γνώρισε την ήττα με 1-2. Μετά από τρία παιχνίδια, είναι στην πρώτη θέση του ομίλου της, μαζί με την Τζαγκουάρες, έχοντας αμφότερες από τέσσερις βαθμούς, έναν περισσότερο από την Εστάντος ντε Μέξικο.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Τζαγκουάρες για το Κύπελλο.

Στατιστικό: G/G τα εφτά τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες στις οποίες μπορείτε να ποντάρετε)

ΚΕΡΕΤΑΡΟ

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Κερετάρο το Σάββατο, επικρατώντας εντός έδρας της Λεόν με 2-1, χάρη στο τέρμα που σημείωσε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μιγκέλ Άνχελ Μαρτίνεζ. Έχοντας αποτύχει να βρει δίχτυα στα τέσσερα πρώτα παιχνίδια της σεζόν, πλέον μετράει τρία τέρματα σε δυο παιχνίδια, από τότε που ανέλαβε τα ηνία της ο Χάιμε Λοθάνο. Η βελτίωση της αυτή, την έχει φέρει στην 15η θέση της βαθμολογίας και την απομάκρυνε από μια πιθανή μάχη για την παραμονή στην κατηγορία. Έχει αρκεστεί στην ισοπαλία στα δυο τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα και ένας ακόμη βαθμός απόψε δεν θα είναι καθόλου αρνητικό αποτέλεσμα.

Ο Μάρκο Χιμένεζ (ΜΕ 8/0) είναι αμφίβολος, καθώς απέκτησε έναν τραυματισμό στον μηρό, στην αναμέτρηση με την Κλαμπ Λεόν, το Σάββατο. Όλοι οι υπόλοιπο θα δώσουν κανονικά το παρών στο παιχνίδι αυτό.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Λεόν για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.