* Προημιτελική φάση του Γιουρόπα Λιγκ – Επαναληπτικός. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Από σοβαρά επεισόδια μεταξύ των φιλάθλων των δυο ομάδων σημαδεύτηκε το πρώτο παιχνίδι, που καθυστέρησε να ξεκινήσει 50 λεπτά. Η ΟΥΕΦΑ επέβαλε ποινή αποκλεισμού από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις για δύο χρόνια με αναστολή στις δυο ομάδες και πρόστιμο 100.000, οι οποίες θα συνεχίσουν να αγωνίζονται κανονικά, εκτός εάν στα επόμενα δύο χρόνια εμπλακούν εκ νέου σε επεισόδια με υπαιτιότητά τους.

*Αήττητη στο νέο της γήπεδο η Μπεσίκτας σε ευρωπαϊκό επίπεδο, μετρώντας δυο νίκες και τρεις ισοπαλίες.

*6-1-4 ο απολογισμός της Λυών επί τουρκικού εδάφους. 2-1-2 ο απολογισμός της φέτος στις εκτός έδρας αναμετρήσεις της στην Ευρώπη.

*Η Λυών έχει σκοράρει 18 τέρματα από τη φάση των «32» και έπειτα και είναι η ομάδα με την παραγωγικότερη επίθεση της διοργάνωσης.

*Η Μπεσίκτας δεν έχει καταφέρει να προκριθεί ποτέ σε ημιτελική φάση.

Πρώτο παιχνίδι Λυών – Μπεσίκτας 2-1:  Η Μπεσίκτας μπήκε δυνατά και προηγήθηκε στο 15’ με τον Μπάμπελ, κινδύνεψε όμως στο 19′ όταν η Λυών είχε δοκάρι. Οι δυο ομάδες έχασαν ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, όμως η Μπεσίκτας πλήρωσε τα αμυντικά της λάθη και είδε τη Λυών να ισοφαρίζει στο 83’ με τον Τολισό, ενώ ένα λεπτό αργότερα έπειτα από λάθος του τερματοφύλακα Φάμπρι, ο Μορέλ έδωσε τη νίκη στους Γάλλους.

Κάνε Like και Μπες στην Κλήρωση για 500€ Paysafecards

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ

Αν και θα μπορούσε να ελπίζει ακόμη και σε νίκη κόντρα στη Λυών, η Μπεσίκτας δεν το πίστεψε, ηττήθηκε με 2-1, επιστρέφοντας με άδεια χέρια στην Κωνσταντινούπολη. Μπήκε δυνατά και προηγήθηκε στο 15’ με τέρμα του Μπάμπελ, έχοντας στη συνέχεια τον έλεγχο του αγώνα. Οι “μαύροι αετοί” όμως “αυτοκτόνησαν”, καθώς είδαν τη Λυών να ισοφαρίζει στο 83’, ενώ ένα λεπτό αργότερα έπειτα από λάθος του πορτιέρο Φάμπρι οι Γάλλοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή. Ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από σοβαρά επεισόδια μεταξύ των φιλάθλων των δυο ομάδων, που συγκρούστηκαν έξω από το γήπεδο, με την αναμέτρηση να ξεκινά με 50 λεπτά καθυστέρηση. Στη συνέχεια η ένταση μεταφέρθηκε και στις εξέδρες του “Παρκ Λιόν”, με τους περίπου 11.000 Τούρκους να επιτίθενται στους Γάλλους, οι οποίοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, προκειμένου να αποφύγουν την επίθεση.

Η ΟΥΕΦΑ δεν έμεινε με σταυρωμένα χέρια και επέβαλε ποινή αποκλεισμού από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις για δύο χρόνια με αναστολή στις δυο ομάδες, οι οποίες θα συνεχίσουν να αγωνίζονται κανονικά, εκτός εάν στα επόμενα δύο χρόνια εμπλακούν εκ νέου σε επεισόδια με υπαιτιότητά τους.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι τώρα η Μπεσίκτας θα προσπαθήσει σήμερα να ανατρέψει το εις βάρος της 2-1 του πρώτου αγώνα, καλείται όμως να δείξει ένα πιο σοβαρό πρόσωπο, αλλά και να αποφύγει τα λάθη που έκανε στη Γαλλία. Η ήττα από τη Λυών έβαλε τέλος στο αήττητο σερί 11 αναμετρήσεων που έτρεχε σε όλες τις διοργανώσεις, όπου μετρούσε οκτώ νίκες και τρεις ισοπαλίες. Πανίσχυρη εντός έδρας έχει ηττηθεί φέτος μόλις δυο φορές στο “σπίτι” της από τη Γαλατασαράι στο Σούπερ Καπ Τουρκίας, αλλά και από τη Φενερμπαχτσέ στο Κύπελλο, ενώ στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις έχει συμπληρώσει οκτώ παιχνίδια αήττητη στην Κωνσταντινούπολη (τρεις νίκες, πέντε ισοπαλίες). Χωρίς αγωνιστικές υποχρεώσεις το Σαββατοκύριακο η Μπεσίκτας, λόγω του δημοψηφίσματος που διεξήχθη στην Τουρκία.

Όσο για σήμερα ο τεχνικός της Μπεσίκτας Σενιόλ Γκιουνές δεν μπορεί να υπολογίζει στον τιμωρημένο Αμπουμπακάρ που εκτίει τη δεύτερη αγωνιστική της ποινής του, αλλά και στον Μαρσέλο που συμπλήρωσε κάρτες. Δεν αγωνίστηκε στο πρώτο παιχνίδι ο Κουαρέσμα και η συμμετοχή του θα κριθεί σήμερα πριν τον αγώνα. Αρσλάν, Ερκίν και Οζιακούπ βρίσκονται στο όριο καρτών και θα χάσουν το επόμενο παιχνίδι αν δεχθούν σήμερα κάρτα.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 2-1 από τη Λυών γνώρισε η Μπεσίκτας στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι.

Στατιστικό: Over 2,5 τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

Το Μπεσίκτας – Λυών παίζει στην Betshop

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

ΛΥΩΝ

Μπορεί η Μπεσίκτας να άξιζε κάτι περισσότερο βάση της εικόνας της, η Λυών όμως κατάφερε να εκμεταλλευτεί ιδανικά τα λάθη των Τούρκων, παίρνοντας έτσι τη νίκη με 2-1 που της δίνει μικρό προβάδισμα πρόκρισης. Βρέθηκε στο 15’ πίσω στο σκορ και δυσκολεύτηκε να βρει κενούς χώρους, με τον Τολισό στο 83’ να ισοφαρίζει αρχικά σε 1-1, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μορέλ ολοκλήρωσε την ανατροπή, καθώς έκλεψε την μπάλα από τον τερματοφύλακα της Μπεσίκτας, Φάμπρι. Η Λυών καλείται να διαχειριστεί σήμερα σωστά το υπέρ της 2-1, γνωρίζει ωστόσο πως δεν είναι ένα ασφαλές σκορ και οφείλει να επιδείξει ένα σοβαρό πρόσωπο στη δυνατή έδρα της αντιπάλου της.

Ένα παιχνίδι που όπως προαναφέραμε σημαδεύτηκε από σοβαρά επεισόδια, με την ΟΥΕΦΑ να ρίχνει βαριά τιμωρία στις δυο ομάδες. Τρεις ημέρες μετά ωστόσο η Λυών βρέθηκε και πάλι στο επίκεντρο, εξαιτίας των επεισοδίων πριν αλλά και κατά τη διάρκεια του αγώνα πρωταθλήματος με την Μπαστιά. Οι φίλαθλοι της Μπαστιά επιτέθηκαν σε παίκτες της Λυών και ακολούθησαν σκηνές άπειρου κάλλους. Το παιχνίδι άργησε να ξεκινήσει όμως το νέο “ντου” των οπαδών της Μπαστιά έφερε την οριστική διακοπή του αγώνα.

Μετά από όλα αυτά λοιπόν η Λυών ταξίδεψε στην Κωνσταντινούπολη με στόχο να “τσεκάρει” το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Διαθέτει την παραγωγικότερη επίθεση αυτή τη στιγμή στη διοργάνωση, καθώς από τη φάση των “32” και έπειτα έχει σημειώσει 18 τέρματα, δηλαδή σκοράρει 3,6 τέρματα ανά παιχνίδι. 2-1-2 ο απολογισμός της φέτος στα εκτός έδρας ευρωπαϊκά της παιχνίδια, όπου μόλις σε ένα απ’ αυτά δεν μπόρεσε να πετύχει γκολ.

“Θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι κόντρα σε μια ισχυρή ομάδα όπως η Μπεσίκτας. Έχουμε το προβάδισμα όμως γνωρίζουμε πως δεν έχει κριθεί τίποτα. Θέλουμε να επαναλάβουμε ότι και κόντρα στη Ρόμα, προκειμένου να κάνουμε ακόμη ένα βήμα στη διοργάνωση”, ανέφερε μεταξύ άλλων ο τεχνικός  Ζενεσιό που δεν υπολογίζει σήμερα στον τιμωρημένο Ραφαέλ αλλά και στον τραυματία Μαμανά, ενώ ο εξτρέμ Ντεπάι δεν έχει δηλωθεί στα ευρωπαϊκά παιχνίδια. Δεν αγωνίσθηκε στο πρώτο παιχνίδι ο αρχηγός Γκοναλόν που επιστρέφει σήμερα και βρίσκεται στη διάθεση του Γάλλου προπονητή.

Προηγούμενο ματς: Με 2-1 επικράτησε της Μπεσίκτας η Λυών στο Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: g/g τα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια της.