* Η Μορεϊρένσε μετρά τρεις σερί νίκες ως γηπεδούχος με αντίπαλο τη Μαρίτιμο

* Στον πρώτο γύρο (01/10): Μαρίτιμο – Μορεϊρένσε 0-0

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΜΟΡΕΪΡΕΝΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Αρούκα. Η Μορεϊρένσε προηγήθηκε με τον Γιαν Σάντος στο 44’, αλλά στο 65’ έμεινε με 10 παίκτες (Πατσέκο). Η Αρούκα ισοφάρισε με τον Μάρκες στο 79’ και στο 84’ η Μορεϊρένσε έχασε πέναλτι!

Δεν έμεινε ευχαριστημένη η Μορεϊρένσε από το βαθμό στο “εξάποντο” παραμονής το προηγούμενο Σάββατο, διατηρήθηκε εντός επικίνδυνης ζώνης.

Πρώτη μεγάλη φάση για τη Μορεϊρένσε, η οποία προηγήθηκε με τυχερό τρόπο λίγο πριν την ανάπαυλα, βρίσκοντας σε ανισορροπία την άμυνα των γηπεδούχων. Μεγάλη ευκαιρία, από κόρνερ, για την Αρούκα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Πιο απειλητική στο χώρο η Μορεϊρένσε για 20 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, άλλαξαν τα δεδομένα στην αποβολή της. Φλύαρη και ακίνδυνη σε ροή αγώνα η Αρούκα, δυσκολευόταν να δημιουργήσει, ισοφάρισε από κόρνερ. Ο Καμαρά απέτυχε να νικήσει τον γηπεδούχο κίπερ στο τέλος για να δώσει ένα διπλό-”χρυσάφι”.

“Χάσαμε δύο βαθμούς εδώ. Δεν ήμασταν η ομάδα με την κατοχή στον αγώνα, αλλά δημιουργήσαμε τις περισσότερες ευκαιρίες. Ήμαστε στεναχωρημένοι που δεν καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη”, δήλωσε ο κόουτς Σα Πίντο μετά τη λήξη του αγώνα.

Είχε προηγηθεί η ανταγωνιστική εμφάνιση στην εντός έδρας ήττα (0-1) από την Πόρτο και η συντριβή στην έδρα της Φαμαλικάο (5-0). Μοναδική της νίκη τον τελευταίο ενάμιση μήνα το 4-1 επί της ουραγού Μπελενένσες, σε ματς που εκμεταλλεύτηκε την αποβολή των αντιπάλων στο 1-1.

Παραμένουν εκτός ο επιθετικός Βάλτερσον και ο αμυντικός χαφ Μανέ.

ΜΟΡΕΪΡΕΝΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΜΑΡΙΤΙΜΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Σπόρτινγκ. Η Μαρίτιμο προηγήθηκε με τον Σάντας στο 5’, η Σπόρτινγκ ισοφάρισε με τον Σλιμανι στο 38’.

Το προηγούμενο Σάββατο επιβεβαίωσε το μαχητικό της πνεύμα καταφέρνοντας πλήγμα στην πορεία της περσινής πρωταθλήτριας.

Την αιφνιδίασε πολύ νωρίς, εκμεταλλευόμενη λάθος κεφαλιά αμυνόμενου και στη συνέχεια έπαιξε μονίμως πίσω από την μπάλα. Δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, πέραν της ισοφάρισης. Σε παθητικό ρόλο και στο δεύτερο μέρος, άντεξε στην πίεση της Σπόρτινγκ στο τέλος, γλίτωσε σε δύο μεγάλες ευκαιρίες (δοκάρι) των “λιονταριών”.

Παραδόξως είναι πιο αποτελεσματική μακριά από τη Μαδέιρα το τελευταίο διάστημα, έβγαλε σημαντικό διπλό στην Αρούκα (0-3), ήταν ανταγωνιστική στο “Ντραγκάο”, πέρασε και από τις έδρες των Μπράγκα (0-1) και Πορτιμονένσε (1-2).

“Είμαστε έναν πόντο μακριά από την 6η θέση, αλλά αυτό δεν μας κάνει ανήσυχους. Αντιθέτως μας κάνει πιο ανταγωνιστικούς”, δήλωσε ο κόουτς Σεάμπρα καταδεικνύοντας τις φιλοδοξίες της ομάδας.

Επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός δεξιός μπακ Βινκ, μοναδικός απών από την αποστολή ο αμυντικός Σόντερστρομ.