* Ημιτελική φάση του Γιουρόπα Λιγκ – Επαναληπτικός. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα, ακολουθεί παράταση και -αν χρειαστεί- πέναλτι.

* Αήττητη η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε έξι φετινά εντός έδρας παιχνίδια της για το Γιουρόπα Λιγκ (5-1-0). Η ισοπαλία αφορά την κανονική διάρκεια του αγώνα με την Άντερλεχτ (1-1) στα προημιτελικά, με τους “κόκκινους διαβόλους” να επικρατούν με 2-1 στην παράταση. Παράλληλα, η Γιουνάιτεντ είναι αήττητη στα 17 τελευταία εντός έδρας ευρωπαϊκά παιχνίδια της (13-4-0).

* Στο 9-9-4 το εντός έδρας σερί της Γιουνάιτεντ απέναντι σε ισπανικούς συλλόγους, μετρά μόνο μία νίκη στα τελευταία πέντε ματς στο “Ολντ Τράφορντ” με ισπανικές ομάδες (1-2-2).

* Στο 3-0-2 το σερί της Θέλτα στις πέντε επισκέψεις της στην Αγγλία.

Στο πρώτο ματς (Θέλτα – Μάντσεστερ Γιουν. 0-1): Με το νικηφόρο 0-1 έφυγε η Γιουνάιτεντ από το Βίγκο πριν από μία εβδομάδα. Αρκετές οι τελικές προσπάθειες από αμφότερες τις αντιπάλους, το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Ράσφορντ στο 67ο λεπτό.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝ.

Να ολοκληρώσει αυτό που… ξεκίνησε πριν από επτά βράδια στο Βίγκο θέλει η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, προκειμένου να δηλώσει “παρών” στον τελικό της Στοκχόλμης στις 24 του μήνα. Η κούπα του Γιουρόπα Λιγκ είναι η μοναδική που λείπει από τη συλλογή της, ενώ συνυπολογίζει ότι η κατάκτηση του τροπαίου θα της εξασφαλίσει αυτόματα και την παρουσία της στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ. Είναι ξεκάθαρο ότι οι “κόκκινοι διάβολοι” έχουν ρίξει το βάρος στο σημερινό επαναληπτικό, κάτι που φάνηκε και στο ατυχές 2-0 στο κυριακάτικο ντέρμπι πρωταθλήματος με την Άρσεναλ, όπου παρατάχθηκαν με αλλαγές. Σημειώστε, βέβαια, ότι αυτή η ήττα είναι η μοναδική της ομάδας στα 26 τελευταία παιχνίδια της για την Πρέμιερ Λιγκ (13-12-1).

Όσον αφορά το φετινό Γιουρόπα Λιγκ, οι “κόκκινοι διάβολοι” μέτρησαν μόνο νίκες στα πρώτα πέντε εντός έδρας παιχνίδια τους, ενώ χρειάστηκαν τη διαδικασία της παράτασης κόντρα στην Άντερλεχτ για να πανηγυρίσουν την πρόκριση στα ημιτελικά (1-1 η κανονική διάρκεια, νίκη με 2-1 στην παράταση). “Δε θεωρώ ότι η Θέλτα θέλει την πρόκριση περισσότερο από εμάς. Έχω την αίσθηση ότι δίνουμε το πιο σημαντικό παιχνίδι της ιστορίας μας. Δε μιλάω για μένα. Μιλάω για τους παίκτες και το κλαμπ. Είναι πολύ σημαντικό να βρίσκεσαι σε έναν ευρωπαϊκό τελικό, πόσω μάλλον να διεκδικείς έναν τίτλο που δεν έχει κατακτήσει ποτέ”, τόνισε χαρακτηριστικά ο Μουρίνιο στη συνέντευξη Τύπου.

Δεν προέκυψε κάποιο αγωνιστικό πρόβλημα της τελευταίας στιγμής, κάτι που σημαίνει ότι παραμένουν στα πιτς ο αρχισκόρερ Ιμπραΐμοβιτς, οι μπακ Φοσού-Μενσά και Σο, ο αμυντικός Ρόχο και ο ακραίος χαφ Άσλεϊ Γιανγκ. Κανονικά διαθέσιμος ο μέσος Φελαϊνί (τιμωρημένος στο πρωτάθλημα), θεωρείται πολύ πιθανό ο Μουρίνιο να υιοθετήσει το ίδιο ακριβώς αρχικό σχήμα με αυτό του Βίγκο.

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από την Άρσεναλ με 2-0. Τα γκολ στο 54′ και στο 57′.

Στατιστικό: Αν ληφθεί υπόψη το ισόπαλο 1-1 της κανονικής διάρκειας στο ματς με την Άντερλεχτ, έρχεται από επτά Under 2.5 στα οκτώ τελευταία παιχνίδια της για το φετινό Γιουρόπα Λιγκ.

* Η κούπα του Γιουρόπα Λιγκ (πρώην Κύπελλο ΟΥΕΦΑ) είναι η μοναδική που λείπει από τη συλλογή της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

ΘΕΛΤΑ

Η Θέλτα, από την πλευρά της, έρχεται ως αουτσάιντερ στο σημερινό επαναληπτικό, ιδίως μετά την ήττα στον πρώτο αγώνα. Σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να “πετάξει λευκή πετσέτα”, αφού εδώ και καιρό “ζει και αναπνέει” για αυτό το ζευγάρι αγώνων με τη Γιουνάιτεντ. Έχει παραμελήσει πλήρως τις υποχρεώσεις της στην Πριμέρα Ντιβισιόν (άλλωστε έχασε τις μαθηματικές ελπίδες για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο), όπου προέρχεται από τέσσερις απανωτές ήττες με ενεργητικό μόλις ενός γκολ σε αυτή την τετράδα αγώνων.

Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα συνθέτουν την εκτός έδρας συγκομιδή της στο φετινό Γιουρόπα Λιγκ, θυμίζουμε ότι στη φάση των “32” απέκλεισε τη Σαχτάρ Ντόνετσκ χάνοντας με 0-1 στο Βίγκο, κερδίζοντας με το ίδιο σκορ στην κανονική διάρκεια του επαναληπτικού στην Ουκρανία και διαμορφώνοντας το τελικό 0-2 στην παράταση. Ηγέτης της ομάδας ο επιθετικός Ιάγο Άσπας, έχει αντιμετωπίσει και στο παρελθόν τη Γιουνάιτεντ ως παίκτης της Λίβερπουλ. Ο ικανότατος 29χρονος επιθετικός (45/24 φέτος σε όλες τις διοργανώσεις) τόνισε με νόημα: “Από τη στιγμή που τελείωσε το ματς της περασμένης Πέμπτης, όλοι βάλαμε τα δυνατά μας για να παρουσιαστούμε όσο το δυνατόν καλύτεροι στον επαναληπτικό. Γνωρίζουμε την ποιότητα του αντιπάλου και τις εις βάρος μας συνθήκες, όμως δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε”.

Με αποστολή 24 ατόμων ταξίδεψε η Θέλτα στο Μάντσεστερ, κοινώς με ολόκληρο το ρόστερ πλην του τραυματία επιθετικού Τζουζέπε Ρόσι. Ακολούθησε την αποστολή και ο μέσος Πάμπλο Ερνάντες, που πήρε το “πράσινο φως” από το ιατρικό επιτελείο. Επιστρέφουν στο αρχικό σχήμα όλοι οι βασικοί που ξεκουράστηκαν κόντρα στη Μάλαγα.

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από τη Μάλαγα με 3-0. Τα γκολ στο 26′, στο 56′ (πέν.) και στο 92′.

Στατιστικό: Έχει σκοράρει και στα έξι εκτός έδρας παιχνίδια της στο φετινό Γιουρόπα Λιγκ (δες το σε μία από τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες).