Betarades.gr: Τα κορυφαία προγνωστικά στοιχήματος

* Νικηφόρα για τη Ρεάλ Μαδρίτης τα 5/6 ματς πρωταθλήματος απέναντι στη Λας Πάλμας από το 2000 ως σήμερα (5-0-1).

* Η “βασίλισσα” έχει σκοράρει συνολικά 22 γκολ στα έξι αυτά ματς.

ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ

Από την πρώτη αρνητική εμφάνιση της φετινής σεζόν προέρχεται η Λας Πάλμας, η οποία υποτάχθηκε δικαίως στις… ορέξεις της Σοσιεδάδ στο μεσοβδόμαδο ματς του “Ανοέτα”. Το ατυχές 4-1 ήταν, βέβαια, η δεύτερη ήττα στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές, όμως το 2-1 της 10ης Σεπτεμβρίου στο “Σάντσεθ Πιθχουάν” είχε συνοδευθεί από θετικό αγωνιστικό πρόσωπο. Το σερί, πλέον, διαμορφώνεται στο 3-0-2, με τους νησιώτες να έχουν συνδυάσει με νίκες τα δύο φετινά “εντός” (5-1 επί Γρανάδας, 1-0 επί Μάλαγα).

Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα η συνέντευξη που παραχώρησε χθες στη Marca ο Κίκε Σετιέν, εξωτερικεύοντας τη μεγάλη αγάπη του για το σκάκι. Όταν κλήθηκε να κάνει παραλληλισμούς ενόψει του σημερινού ματς, παρομοίασε τον Λούκα Μόντριτς με τη βασίλισσα του σκακιού, σημειώνοντας: “Είναι ένας παίκτης τόσο σημαντικός και με ικανότητα να “διαβάζει” όλες τις λεπτομέρειες του παιχνιδιού”.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, σίγουρες είναι οι απουσίες του τιμωρημένου εξτρέμ Κέβιν-Πρινς Μπόατενγκ και του τραυματία αμυντικού Μπιγάς, ενώ εξαιρετικά αμφίβολος δίνεται ο αμυντικός Λέμος.

Προηγούμενο ματς: Υπέστη τη βαριά εκτός έδρας ήττα από τη Σοσιεδάδ με 4-1. Μπήκε πίσω στο σκορ στο 1ο λεπτό, με τον Μπόατενγκ να υποπίπτει σε πέναλτι στο 21′ (αποβολή) και τους γηπεδούχους να κάνουν το 2-0. Το 3-0 στο 35′, το 4-0 με νέο εύστοχο πέναλτι στο 53′, με τον Τανά να μειώνει στο τελικό 4-1 στο 56′.

Στατιστικό: G/G και Over 2,5 τα 4/5 φετινά ματς πρωταθλήματος.

Το Λας Πάλμας – Ρεάλ Μαδρίτης παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Η Ρεάλ Μαδρίτης, από την πλευρά της, έρχεται από την πρώτη απώλεια βαθμών στο φετινό πρωτάθλημα. Δεν κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή απέναντι στη Βιγιαρεάλ, αρκούμενη στην ισοφάριση με “δράστη” τον Σέρχιο Ράμος. Παραμένουν στην κορυφή του πίνακα οι Μαδριλένοι (4-1-0 το σερί), ένα σημερινό διπλό θα διατηρήσει το πλεονέκτημα του +3 (ή περισσότερο) έναντι της Μπάρτσα. Απαιτείται, βέβαια, ξεκάθαρη άνοδος της απόδοσης, με την “κοιλιά” να έχει αρχίσει από το ευρωπαϊκό ματς με τη Σπόρτινγκ της 14ης Σεπτεμβρίου. Την προσεχή Τρίτη, μάλιστα, η “βασίλισσα” φιλοξενείται από την Ντόρτμουντ για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στις χθεσινές δηλώσεις του ο Ζινεντίν Ζιντάν δεν άφησε ασχολίαστη την απουσία του Λιονέλ Μέσι από τις προσεχείς υποχρεώσεις των “μπλαουγκράνα”, λόγω τραυματισμού. “Χωρίς τον Μέσι θα δούμε μία διαφορετική Μπαρτσελόνα”, ήταν η άποψη του “Ζιζού”.

Η μεγάλη είδηση ενόψει του σημερινού ματς είναι η επιστροφή στη δράση του κίπερ Κέιλορ Νάβας. Ο Κοσταρικανός ταλαιπωρούνταν από τραυματισμό εδώ και καιρό και δεν αναμένεται σήμερα να ξεκινήσει από την αρχή. “Παρών” δηλώνει ο Μόντριτς, το νέο πρόβλημα τραυματισμού ακούει στο όνομα Μαρσέλο. Παράλληλα, παραμένουν στα πιτς οι Πέπε και Κασεμίρο.

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο ισόπαλο 1-1 στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Βιγιαρεάλ. Μπήκε πίσω στο σκορ με εύστοχο πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, για να ισοφαρίσει με τον Σέρχιο Ράμος στο 48′.

Στατιστικό: Είχαν προηγηθεί 4/4 νίκες σε επίπεδο πρωταθλήματος (παίξτο στην Goalbet)