*Elite Round. Επτά όμιλοι των τεσσάρων ομάδων, την πρόκριση στην επόμενη φάση παίρνει ο πρώτος κάθε ομίλου και οι συνολικά επτά ομάδες που θα προκύψουν, συν της διοργανώτριας Γεωργίας, θα συμμετάσχουν στην τελική φάση της διοργάνωσης.

*Τέταρτος όμιλος: Πορτογαλία U19 3β. (1 αγ.), Πολωνία U19 3β. (1 αγ.), Κροατία U19 0β. (1 αγ.), Τουρκία U19 0β. (1 αγ.)

*Τα παιχνίδια του ομίλου διεξάγονται στην Πορτογαλία.

ΚΡΟΑΤΙΑ U19

Δεν τα κατάφερε στο πρώτο παιχνίδι των ομίλων στην Elite Round, η Κροατία. Το σύνολο του Φέρντο Μιλίν αντιμετώπισε την οικοδέσποινα του ομίλου Πορτογαλία, από την οποία και ηττήθηκε με 1-2. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από όγδοο μόλις λεπτό, η Κροατία κατάφερε να ισοφαρίσει είκοσι λεπτά μετά με τον Ιβάνουσετς. Όμως, αυτό δεν ήταν αρκετό για να της χαρίσει κάποιο θετικό αποτέλεσμα, καθώς γνώρισε την ήττα, δεχόμενη γκολ από το σημείο του πέναλτι στο 90′.

Πλέον, δυσκολεύουν τα πράγματα για την πρόκριση στα τελικά. Η νίκη κόντρα στην Πολωνία είναι μονόδρομος, εάν θέλει να παραμένει ζωντανή στο παιχνίδι για την κατάληψη της πρώτης θέσης. Στις τάξεις της υπάρχει ωστόσο πίστη για το θετικό αποτέλεσμα στο σημερινό παιχνίδι.

Προηγούμενο ματς: Ήττα 1-2 από την Πορτογαλία U19 για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Over 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. (Δείτε τα προγνωστικά στοιχήματος)

Το Κροατία U19 – Πολωνία U19 παίζει στην Betshop

ΠΟΛΩΝΙΑ U19

Από την άλλη πλευρά, η Πολωνία κατάφερε να μπει με το δεξί στους ομίλους της Elite Round. Για την πρώτη αγωνιστική, το σύνολο του Ντάριους Ντιζβιγκάλα αντιμετώπισε την αντίστοιχα ομάδα της Τουρκίας, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, σημείωσε στο 48ο λεπτό ο Χολόβνια, με την Πολωνία να ολοκληρώνει το παιχνίδι με δέκα παίκτες, μετά και την αποβολή του Γιόζβιακ στο 79ο λεπτό, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Μετά και από αυτή τη νίκη τους, οι Πολωνοί έχουν ανεβεί ψυχολογικά και σήμερα θέλουν να κάνουν το 2×2 κόντρα στην Κροατία, με σκοπό να παραμείνουν στην πρώτη θέση, ευελπιστώντας παράλληλα και σε κάποιο στραβοπάτημα της Πορτογαλίας. Ο τιμωρημένος Καμίλ Γιόζβιακ (ΜΕ 16/1) δεν έχει δικαίωμα να αγωνιστεί σήμερα.

Προηγούμενο ματς: Νίκη 1-0 επί της Τουρκίας U19 για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Στατιστικό: N/G τα έξι τελευταία παιχνίδια στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.