Στον πρώτο γύρο: Πεσκάρα – Κάλιαρι 1-1

* Η Κάλιαρι πανηγύρισε μία νίκη στα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε goal-goal στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Πεσκάρα για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Κάλιαρι με αντίπαλο την Πεσκάρα σε όλες τις διοργανώσεις.

ΚΑΛΙΑΡΙ

Δύο νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες είναι ο απολογισμός της Κάλιαρι στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Ραστέλι επικράτησε των Παλέρμο (3-1 εκτός έδρας) και Κιέβο (4-0 εντός έδρας), ενώ μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Λάτσιο (0-0 εντός έδρας). Παράλληλα, δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Τορίνο (3-2 εντός έδρας) και Ουντινέζε (2-1 εκτός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 70’ με τον Πέρικα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Άνγκελα διπλασίασε τα τέρματά τους. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’ με τον Μποριέλο, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Αξίζει να σημειώσουμε πως η Ουντινέζε αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι του Τερό στο 31’. Στις έξι τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι Σαρδηνοί για την ίδια διοργάνωση σημείωσαν μία νίκη, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες.

Στις τρεις σημειώθηκε no-goal, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. Την περασμένη σεζόν η Κάλιαρι επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Πεσκάρα για το πρωτάθλημα της Σέριε Β (20/2/16). «Εφόσον καταφέρουμε να πανηγυρίσουμε τη νίκη κόντρα στην Πεσκάρα θα “κλειδώσουμε” την παραμονή μας στην κατηγορία», τόνισε μεταξύ άλλων ο νεότερος ποδοσφαιριστής που φόρεσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού της Κάλιαρι (σ.σ. σε ηλικία 21 χρόνων), Νικολά Μούρου.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 2-1 γνώρισε η Κάλιαρι από την Ουντινέζε, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Κάλιαρι για το πρωτάθλημα (δες το στον Novibet)

Δείτε τα Προγνωστικά Serie A (Κλικ εδώ)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

ΠΕΣΚΑΡΑ

Και βαθμολογικά στη χαμηλότερη κατηγορία ποδοσφαίρου της χώρας θα αγωνίζεται την επόμενη σεζόν η Πεσκάρα. Μετά τις δύο σερί ισοπαλίες κόντρα στις Μίλαν (1-1 εντός έδρας) και Έμπολι (1-1 εκτός έδρας) το συγκρότημα του Ζέμαν γνώρισε ισάριθμες ήττες από τις Γιουβέντους (2-0 εντός έδρας) και Ρόμα (4-1 εντός έδρας). Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην τελευταία οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με τον Στρούτμαν, ενώ λίγο αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ναϊνγκολάν.

Στο 48’ ο Σαλάχ ανέβασε ακόμα περισσότερο το δείκτη του σκορ, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε το 4-0 στο 60’. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο 83’ με τον Αχμέντ Μπενάλι, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Στις 16 συνολικά εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν τα «δελφίνια» για την ίδια διοργάνωση σημείωσαν μόλις μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και 12 ήττες (15-37 τα γκολ).

Η τελευταία εκτός έδρας νίκη τους επί της Κάλιαρι σε όλες τις διοργανώσεις χρονολογείται στις 30 Σεπτεμβρίου του 2012 (2-1). «Δεν θέλω να ρεζιλευτώ. Θα προσπαθήσουμε να φτιάξουμε μία δυνατή ομάδα για την επόμενη σεζόν. Όποιος θέλει να μείνει εδώ θα πρέπει να αποδείξει ότι το αξίζει. Μέχρι το τέλος της σεζόν θα κρίνουμε ποιοι ποδοσφαιριστές έχουν αυτό που θέλω για να παραμείνουν στο ρόστερ», τόνισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Πεσκάρα, Ζντένεκ Ζέμαν, στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε εν όψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 4-1 γνώρισε η Πεσκάρα από τη Ρόμα, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Πεσκάρα δέχθηκε τουλάχιστον δύο γκολ στα 12 από τα 15 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.